Poslanci rozhodnou o výši schodku státního rozpočtu na příští rok

Poslanci mají rozhodnout o výši schodku státního rozpočtu na příští rok. Návrh počítá s deficitem 91,3 miliardy korun a měl by projít první fází schvalování. Politici se už totiž nechali slyšet, že rozpočtové provizorium považují za nejhorší možnou variantu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

jednání Poslanecké sněmovny

jednání Poslanecké sněmovny | Foto: Marián Vojtek

Tvrdé vyjednávání můžeme očekávat až v další části schvalování rozpočtu, kde si jednotlivé strany budou klást podmínky. Sociální demokraté mají čtyři. První dvě, aby schodek nepřesáhl sto miliard korun a deficit veřejných rozpočtů byl nižší než čtyři procenta HDP, už rozpočet splňuje. Podle místopředsedy ČSSD a šéfa rozpočtového výboru Bohuslava Sobotky však jeho strana stále odmítá privatizaci ČEZu.

"Dále také požadujeme, aby ministerstvo financí ukončilo nepravdivou kampaň o stavu veřejných rozpočtů, která byla zahájena v minulých týdnech inzercí v tisku, a chceme, aby vláda nalezla cestu, jak se omluvit za to, že v těchto inzerátech byly zveřejňovány nepravdivé informace," řekl Sobotka.

Ministr Financí Vlastimil Tlustý z ODS ale požadavek sociálních demokratů odmítá. Podle něj jde o politickou hříčku, která k projednávání návrhu zákona o státním rozpočtu nepatří.

"Že se to sociálním demokratů nelíbí, to je smutné, ale že by přijímání rozpočtu mělo být podmiňováno jakoukoliv omluvou, to se mi zdá jako něco neobvyklého. To já bych mohl také chtít po sociálních demokratech omluvu za spoustu billboardů, které se mnou vyvěsili. Byly to inzeráty určitě nekorektní, zatímco čísla zveřejněná v našich inzerátech korektní byla," reagoval na Sobotkova slova Tlustý.

I další podmínka ČSSD, aby nebyly v rozpočtu uvedeny příjmy z privatizace ČEZu, je podle Tlustého těžko splnitelná, protože k ní sociální demokraté nekladou žádnou alternativu. Ministr upozorňuje, že mají-li mít státní fondy dopravní infrastruktury a životního prostředí jistotu financování, nemohou být v rozpočtu tyto příjmy neuvedeny. Žádná jiná privatizace není podle Tlustého ve stavu, aby garantovala výnosy během příštího roku.

V prvém čtení poslanci rozhodují pouze o rámcových údajích rozpočtu, tedy o příjmech, výdajích a schodku. Rozpočet na příští rok počítá s deficitem 91,3 miliardy korun. Výdaje rozpočtu jsou naplánovány ve výši 1,058 bilionu korun a příjmy 966,7 miliardy korun. Deficit je vyšší než návrh předchozího kabinetu, který počítal se schodkem 88 miliard. V příjmech rozpočtu vláda oproti původním variantám počítá s výnosem 31 miliard korun z prodeje části akcií ČEZu.

Výše schodku se nelíbí ekonomům. V budoucnosti by nám totiž mohl zkomplikovat dodržování maastrichtských kritérií.

Jednání ve Sněmovně dnes může zřejmě ovlivnit i včerejší rezignace Michala Pohanky na členství v ČSSD. Levice tak ztratila v dolní parlamentní komoře svou stočlennou pozici a proti pravici oslabila. Pohanka v rozhovoru pro server Aktuálně.cz také nevyloučil, že by jako nezávislý poslanec mohl podpořit vládu, kterou by sestavovala ODS nebo která by dovedla zemi k předčasným volbám. ODS ale oznámila, že nechce svou vládu stavět na hlasu jednoho přeběhlíka. Takový model už dříve odmítl také prezident Václav Klaus.

Milada Richterová, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme