Poslanci odmítli financování povodňových škod z privatizace
Poslanecká sněmovna zamítla návrh Martina Kocourka z ODS, jak financovat povodňové škody. Podle předlohy, se kterou od počátku nesouhlasili poslanci vládní koalice se mělo na náhradu srpnových povodňových škod vyčlenit z Fondu národního majetku 50 miliard korun z prodeje Českého Telecomu.
Vláda ale tvrdí, že financování popovodňové obnovy zvládne v příštím roce ze státního rozpočtu, z rozpočtů Fondů dopravy a bydlení a také díky půjčce od Evropské investiční banky. V takové řešení náhrad povodňových škod doufají i komunisté, kteří nakonec také návrh ODS nepodpořili.
Peníze z privatizace Českého Telecomu by Fond národního majetku mohl uvolnit na odstraňování škod po povodních. O to se dnes neúspěšně pokusil Martin Kocourek z ODS. Navrhl totiž vydání zákona, kterým by byly napříště hrazeny povodňové škody z privatizačních peněz Fondu národního majetku.
Podle Kocourka měla sněmovna tuto předlohu v rámci řešení podobných situací schválit: Já myslím, že když se na to budeme dívat selským rozumem, tak by to měl každý pochopit, protože to nezvyšuje daňovou zátěž, nezvyšuje to deficit veřejných financí, takže z tohoto ohledu jako signál veřejnosti, že jsme připraveni dát desítky miliard korun nejenom na obnovu a rozvoj, ale i na prevenci, což je velmi důležitá věc. To by měl každý pochopit a zvážit."
Vládní poslanci přijetí zákona velké šance nedávali. Například podle šéfa sněmovního rozpočtového výboru Miroslava Kalouska z KDU-ČSL by měly jít peníze na povodně standardní cestou. Tedy jak ze státního rozpočtu, tak například z Fondu dopravy a bydlení. "Garantuji dostatečné množství prostředků na odstraňování následků povodní, ale standardními mechanismy, nikoliv tímto návrhem."
S návrhem nesouhlasila vláda, mimo jiné proto, že je podle ní neobvyklé, aby zákon předjímal privatizaci určité společnosti. Sněmovna tak zamítla další z návrhů, jak získat peníze na povodně.
Poslanecká sněmovna ve dvou kolech zvolila všech osm členů nového prezidia Fondu národního majetku. V prvním kole sněmovní volby byli zvoleni náměstek ministra financí lidovec Pavel Šafařík a poslanec za ČSSD Jiří Václavek.
Ve druhém kole uspěli náměstek ministra financí Zdeněk Hrubý, náměstek ministra průmyslu a obchodu Václav Srba, poslanec Karel Kühnl, náměstek ministra pro místní rozvoj Ivo Hartmann, náměstek ministra dopravy Antonín Tesařík a vedoucí poradců ministra práce a sociálních věcí Miroslav Václavka. Předsedou prezidia je ze zákona ministr financí.
Poslanci také jednali o hospodaření České televize za rok 2001 ale na žádném stanovisku k výroční zprávě se neshodli. Podle některých pozorovatelů tak sněmovna zprávu fakticky neschválila, a tudíž teoreticky otevřela proces vedoucí možná až k odvolání rady. Podle jiných se ale neshodou na stanovisku nestalo vůbec nic.