Poslanci mohou znovu rozhodnout o omezení své imunity
Poslanci dnes mohou opět rozhodnout o omezení své rozsáhlé imunity. Budou hlasovat o návrhu KDU-ČSL, podle kterého by poslance a senátory chránila imunita jen po dobu jejich mandátu. Současná praxe je taková, že pokud parlament svého člena nevydá, je trestní stíhání v daném případě už navždy vyloučeno.
Přestože omezení imunity politici většinou podporují a některé strany takový krok slibují i ve svých volebních programech, zatím se ho nikdy nepodařilo v parlamentu prosadit. Jeden ztroskotal například v prosinci 2004.
Řada pozměňovacích návrhů k lidovecké předloze znovu potvrzuje, že se názory na toto téma různí. Rozhodující bude přítomnost poslanců vládních stran a ODS. Komunisté už dali najevo, že návrh nepodpoří.
Rozhodnutí o imunitě ale může být dnes odloženo kvůli malému počtu poslanců. Pokud se jich nesejde dostatek, tak se tento bod zařadí až na řádnou schůzi sněmovny 23. května.
I kdyby však poslanci dnes ústavní novelu podpořili, k čemuž je třeba nejméně 120 z 200 hlasů, neznamená to, že omezení imunity je schváleno. Ke změně Ústavy je totiž nezbytně nutný i souhlas Senátu. Sněmovna ho v těchto případech nemůže přehlasovat.
V západních zemích nemá podle politoložky Vladimíry Dvořákové z Vysoké školy ekonomické doživotní imunita obdoby. "Neznám jedinou demokratickou zemi, kde by existovalo, že by poslanec, který byl v parlamentu a spáchal nějaký trestný čin, nemohl být z toho vyšetřován v momentě, kdy mu končí mandát. V některých zemích, třeba ve Spojených státech, dokonce může sněmovna sama vyloučit svého poslance," řekla Radiožurnálu Dvořáková.