Zákrok byl opravdu profesionální. Zejména pro těleso, které s něčím takovým nemá zkušenosti, říká expert
Zákrok policie proti čtvrtečnímu útoku vyvolal řadu otázek, jestli orgán postupoval tak, jak bylo v danou situaci vhodné. Josef Kraus, bezpečnostní analytik z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity ale v rozhovoru pro Radiožurnál policisty hájí.
Jak hodnotíte zákrok policie a také to, jak zásah dnes vedení sboru prezentovalo?
Zásah policie hodnotím kladně. Pochopitelně máme zatím málo informací, a rozhodně nechci opomíjet hroznou tragédii a velký počet zmařených životů, ale to, co jsme měli šanci vidět i během policejní prezentace, byl naprosto profesionální zákrok po stránce taktické i jiné. Opravdu vypíchnout je třeba reakční dobu.
Etik médií Motal: Média nesmí poskytovat informace útočníkům. Fotka studentů na římse byla přes čáru
Číst článek
Policie na místě byla opravdu rychle a okamžitě začala s prohledáváním a čištěním budovy. Na sociálních sítích se často objevuje, že zákrok byl pomalý a stálo to hodně životů. Tady bych se policie opravdu zastal. Ten zákrok byl skutečně profesionální, zejména pro těleso, které s obdobnými situacemi nemá zkušenosti, protože k nim u nás nedochází.
Jak tedy rozumíte té kritice, která se tu a tam objevuje, například, že policie se neměla soustředit pouze na budovu v Celetné, ale i další objekty Filozofické fakulty?
My samozřejmě nevíme, jaké informace v jakou dobu policie měla – tady po bitvě je každý generál. Zpětně se tyto věci samozřejmě řeší úplně jiným způsobem než přesně v tu danou situaci. Někdo musel vyhodnotit, jaká jsou největší bezpečnostní rizika a jaká je pravděpodobnost toho všeho. Nikdo pořádně nevěděl, kdo je útočník, kde může a nemůže být, jestli je sám nebo není sám… Proměnných tam je celá řada.
Ten aparát zareagoval způsobem, jakým zareagoval. Já věřím tomu, že v následujících týdnech a měsících bude docházet ještě k nějakému zpětnému vyšetřování, tak, aby došlo ideálně k poučení celého aparátu. Ale posuzovat ten zákrok na základě informací, které nemáme, v podstatě nelze a bohužel to tady většinou dělají silně nekvalifikované osoby anebo představitelé některých politických stran a hnutí. Což není vlastně úplně nejšťastnější.
‚Vstříc střelci s pár kily odvahy.‘ Bývalý člen URNA o akci policistů i takzvané černé labuti
Číst článek
Vyplývá z dnešních tiskovek, že policie nasadila prověřené postupy, musela do nějaké míry improvizovat?
Určitě ano. Je to dáno tím, že časová tíseň v kombinaci s nedokonalou znalostí prostředí je něco, co si improvizaci v podstatě vynucuje. Policisté vstupují do objektu a mají ohromné množství neznámých faktorů. Neznají tu budovu, neví, jak je členěna, neví kolik je tam střelců, neví, jaký arzenál zbraní má k dispozici nebo nemá, zda se v budově nachází velké množství civilních osob, ani jestli tam nejsou umístěny výbušniny.
To je něco, co musí ten aparát začít řešit až na místě. V podstatě je to všechno improvizace a jde o to, jaká je maximální možná profesionalizace, vycvičenost a zkušenosti těch lidí, kteří zasahují. A co se týče těch zkušeností při podobných incidentech, to je právě to ten velký nedostatek. Vidíme ale, že i bez zkušenosti z takových incidentů byl ten aparát schopen zareagovat v řádech minut. Samozřejmě je také „výhoda“ toho, že si toto stalo v centru hlavního města. Být to někde jinde, tak je pochopitelně reakční doba úplně odlišná.
Zbraň z domu útočníka byla použita v Klánovicích, prokázala balistická expertiza
Číst článek
Podle čerstvé odpolední policejní zprávy balistická expertiza prokázala shodu zbraně z vraždy dvou lidí v klánovickém lese z minulého týdne se zbraní z domu, kde bydlel střelec z filozofické fakulty. Kde se podle vás dá hledat nějaká souvislost mezi Klánovicemi a Hostouní, respektive náměstím Jana Palacha?
Vůbec netuším. Když se o tomto začalo během včerejšího večera spekulovat, vůbec jsem si nedokázal představit, jaká tam může být souvislost. Nyní policie uvolnila nějaké informace ohledně shodných balistických testů, a to, že ten člověk už byl podezřelý předtím. Jaká ale může být souvislost mezi tím, že někdo najde cíl v podobě otce a miminka uprostřed lesa, a tím, že přijde vraždit na instituci, ve které studuje. Já si to vůbec nedovedu představit a sám jsem hodně zvědavý.
Zajímavá je ta zmínka o tom, že už byl mezi podezřelými. Mohlo to vycházet z toho, že legálně držel asi osm zbraní?
Je to věc, která samozřejmě může signalizovat tomu bezpečnostnímu aparátu, že někde může být potenciální problém, zvlášť pokud k usmrcení toho otce s dítětem bylo použito palné zbraně. Je pochopitelné, že policie jde logicky nejdříve po těch informacích, které má k dispozici.
To znamená po legálních držitelích zbraní a zbrojních průkazech, protože to je to, s čím mohou v tu chvíli pracovat. Jaké tam byly další stopy a proč právě došlo k podezřívání tohoto člověka nedokážu říct. Informace opravdu zatím ještě nemáme. Věřím tomu, že jakmile se zklidní situace a policie to opravdu potvrdí a detailně prověří, tak nás s nimi seznámí.
Zasahující policista na filozofické fakultě: Střelce jsme aktivně vyhledávali. Cítil, že se smyčka utahuje
Číst článek
Co z této tragické zkušenosti vyplývá pro další fungování škol a veřejných budov, myslím pro jejich ochranu a tak dále?
Já si myslím, že vlastně nic zásadního vyplynout nemusí. Vymýšlet striktní bezpečnostní opatření, která by vedla k omezování vstupu do těch budov, které jsou třeba ze svého filozofického principu otevřené všem, by byla chyba dělat na základě incidentu, který je v tom českém prostředí takto extrémně ojedinělý. Možná kdyby tady k těmto incidentům docházelo častěji, je možné asi začít uvažovat o nějakých restrikcích. Na základě takto ojedinělého incidentu je přicházet s nějakými restriktivními opatřeními podle mě chyba.
Kterým směrem se určitě lze vydat, je třeba proškolování personálu, který se v těch takzvaných měkkých cílech, to jsou školní budovy, univerzity a podobně nachází. Mohou se učit třeba efektivně evakuovat tato zařízení, aby ten personál věděl, jak postupovat, jak sdílet mezi sebou informace, jak komunikovat s policií.
Bezpečnostní opatření a zajištění budovy bude pro fakultu jednou z priorit, uvádí děkanka Lehečková
Číst článek
Na to jsou relativně zavedené postupy a opatření, ale samozřejmě je nutné tento personál proškolit. Myslím si, že to je jedna z mála věcí, která by se určitě dělat měla. Není to totiž z povahy, řekněme restriktivních opatření, ale přitom to výrazně snižuje dopady takových incidentů, kterým fakticky nelze zabránit.
A ve stručnosti dojde podle vás ke změnám ve výcviku policistů nebo předepsaných taktických postupech?
Já si dovedu představit, že po analýze toho incidentu a zasahujících jednotlivých částí policie, dojde k nějakému vyhodnocení toho, co se dá zlepšit a nastavit ty mechanismy, aby byly ještě funkční. To znamená třeba posilovat taktickou střeleckou přípravu těch, u kterých hrozí, že by mohli být těmi prvními na místě. Samozřejmě jsme viděli, že i tak byl zásah jednotky zcela profesionální. Tady si myslím, že je určitě prostor pro zlepšení a velice pravděpodobně se tímto směrem vydají.