Policie po zásahu v ústecké Spolchemii obvinila 14 lidí. Po dvou podezřelých pátrá

Protikorupční policie obvinila po pátečním zásahu v ústecké Spolchemii a na dalších místech 14 lidí. Podezřívá je z manipulace při insolvenčních řízeních, uplácení a dalších trestných činů. Dva lidi se zatím policii nepodařilo zadržet. Podle neoficiálních informací jde o podnikatele Petra Sisáka a advokáta Iva Halu. Vrchní státní zástupkyně konkrétní jména komentovat nechtěla.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zásah protikorupční policie (archivní foto)

Zásah protikorupční policie (archivní foto) | Foto: Filip Jandourek

Obvinění podle policie nezákonně manipulovali v insolvenčním řízení s majetkem dlužníka, což některé věřitele zvýhodnilo a jiné naopak poškodilo.

Dále nezákonně ovlivňovali samosoudce insolvenčního soudu a účelově také zinscenovali úpadek a následné insolvenční řízení za účelem získání peněz.

Mezi trestnými činy, z nichž jsou podezřelí, lze najít zvýhodňování či naopak poškozování věřitele, přijetí úplatku či podplácení nebo třeba zasahování do nezávislosti soudu. Právní kvalifikace není podle státního zástupce Adama Borguly u všech obviněných stejná.

„Někteří obvinění se skutku, pro nějž jsou stíháni, dopustili jako pachatelé, resp. spolupachatelé a někteří jako účastníci. U čtyř osob podal státní zástupce soudu návrh na jejich vzetí do vazby,“ napsal Borgula ve zprávě zveřejněné na webu Vrchního státního zastupitelství v Praze.

Dva lidi se však zatím nepodařilo zadržet. Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová k tomu v České televizi řekla, že v této souvislosti nemůže vyloučit ani případný únik informací – ať už z protikorupční policie, nebo z vrchního státního zastupitelství.

Podle neoficiálních informací jsou oni dva „nezadržení“ podnikatel Petr Sisák a advokát Ivo Hala. To Bradáčová komentovat nechtěla. „Jména určitě potvrzovat nebudu, ani je nebudu vyvracet,“ odpověděla s odkazem na trestní řád.

Na dva podezřelé podle ní může být případně vydán mezinárodní zatykač. „Je samozřejmě možné, že odcestovali a tato jejich cesta byla předem plánovaná, ale pokud by se toto vyloučilo a byli nekontaktní, tam budeme nuceni konstatovat, že jsou uprchlými,“ uvedla Bradáčová.

Spolchemie a Via Chem Group

Zásah v ústecké chemičce Spolchemie se podle dřívějších informací týkal činnosti společnosti Via Chem Group.

Společnost, s níž je spojován podnikatel Sisák, držela podle dostupných údajů jako akcionář v roce 2014 ve Spolku pro chemickou a hutní výrobu (Spolchemie) zhruba třetinový podíl. Nyní je Via Chem Group v úpadku, dluží věřitelům téměř dvě miliardy korun.

Společnost v minulosti figurovala v některých kontroverzních obchodech. Dluhopisy společnosti Via Chem Group koupila firma Key Investments, které v minulosti svěřila města Sokolov a Praha 6, 10 a 13 dohromady několik desítek milionů korun.

Jediným akcionářem Via Chem Group je Euro Capital Alliance sídlící na Britských Panenských ostrovech, které prosluly jako daňový ráj a pračka špinavých peněz.

Zásah v budově krajského soudu v Českých Budějovicích pak údajně souvisel s tím, že se soud zabývá insolvencí Via Chem Group.

Podle České televize dělali policisté domovní prohlídky u advokátů Haly, který působil jako insolvenční správce, Roberta Vladyky mladšího a Jana Pacovského.

ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme