Ukrajinští uprchlíci nahlásili desítky válečných zločinů. Pomáhá jim online dotazník české policie
Na policejní výzvu k nahlášení válečných zločinů, kterých byli lidé svědky na Ukrajině, od srpna zareagovaly desítky lidí. Právě tehdy policie usnadnila sběr informací o útocích na civilní cíle či mučení spuštěním online dotazníku. „Cílem vytvořeného dotazníku je zejména urychlení celého procesu a co nejmenší zatížení svědků, kteří jsou zpravidla prožitými událostmi traumatizováni,“ vysvětlila Barbora Kudláčková z tiskového oddělení NCOZ.
„Stali jste se svědky válečných zločinů na Ukrajině? Vaše svědectví může přispět k odhalení viníků,“ stojí na plakátech, které minulý týden Policie ČR a Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) „vylepily“ ve čtyřech jazykových verzích na internetu.
Jde o snahu policie upozornit na probíhající kampaň, ve které se pomocí online dotazníku snaží posbírat výpovědi lidí, kteří mají informace o rabování, útocích na civilní cíle, mučení nebo dalších válečných zločinech z války na Ukrajině.
Policie ‚vylepila‘ plakáty oslovující svědky válečných zločinů na Ukrajině. Chce stíhat jejich pachatele
Číst článek
Dotazník policie spustila na začátku srpna a za necelé dva měsíce si ho podle Barbory Kudláčkové z tiskového oddělení NCOZ prohlédly stovky lidí a desítky z nich ho vyplnily.
„Dopad plakátů nelze s ohledem na krátký časový úsek od jejich zveřejnění zhodnotit,“ okomentovala Kudláčková s tím, že je policie vyvěsila na sociální sítě teprve před týdnem.
Nejčastěji lidé nahlašují útoky na civilisty a civilní cíle, vedení bojových operací za použití nedovolených prostředků a bojů v zastavěných oblastech, jako například plošné bombardování či umisťování nástražných min.
„Cílem vytvořeného dotazníku je zejména urychlení celého procesu a co nejmenší zatížení svědků, kteří jsou zpravidla prožitými událostmi traumatizováni,“ vysvětluje Kudláčková.
Důležité informace z dotazníku jdou rovnou k týmu policistů a státních zástupců, kteří se vyšetřování válečných zločinů věnují. Jak upozorňuje policie, vyplnění dotazníku nenahrazuje podání trestního oznámení.
„Ti mají možnost si zaslané informace dopředu zanalyzovat, zasadit do kontextu a připravit si konkrétní a zpravidla finální dotazy na svědky tak, aby je nemuseli již opětovně předvolávat,“ doplňuje Kudláčková.
S kým a v jakém pořadí bude policie mluvit, si detektivové určí podle situace svědka a zločinu, který popsal.