Policie obvinila ředitelku sociálního ústavu z Frýdecko-Místecka. Se zakázkou oslovila jen jednu firmu
Policie obvinila ze zjednání výhody při zadání veřejné zakázky čtyřiačtyřicetiletou ženu, která podle ní obešla zákon, když jako ředitelka sociálního ústavu v obci na Frýdecko-Místecku chtěla nechat rozšířit jeho kapacitu. Oslovila pouze jednu domluvenou firmu, od které dostala odměnu okolo 100 000 korun. V pondělí to sdělila policejní mluvčí Eva Michalíková.
Cena zakázek přesahovala 500 000 korun. Ženě, která působila i v obecním zastupitelstvu, hrozí až osm let vězení. Sedmatřicetiletý šéf firmy z Karvinska, jenž byl obviněn i z podplácení, může jít do vězení až na tři roky.
Obžaloba na expolitika Švachulu a další je u soudu. Za korupci v kauze Brno-střed jim hrozí až 16 let vězení
Číst článek
Zmíněné činy se staly v době od roku 2017 do srpna 2019. „K tomu, aby získala dotační titul a peníze od kraje, musela rozšířit ubytovací kapacitu daného ústavu. Což znamenalo oslovit minimálně tři firmy, jak tomu hovoří zákon o zadávání veřejných zakázek, a požádat o cenové nabídky na projekty i samotnou realizaci,“ uvedla policejní mluvčí.
Ředitelka však podle ní oslovila jen jednu firmu, s jejímž šéfem se předem domluvila. Ještě před vyhlášením první veřejné zakázky na stavební úpravy objektu mu poskytla podklady pro vypracování projektové dokumentace. Na základě toho muž zakázku získal. Podle policie oba obvinění při výslechu uvedli, že v nabídce už byla zahrnuta i odměna pro ředitelku.
Muž pak nechal vyhotovit další dvě fiktivní nabídky. „Byly ještě s vyšší částkou, než kterou předložil on sám sociálnímu ústavu. Zakázku tudíž získal a ředitelka si tak měla přijít na odměnu obálkovou metodou okolo 100 000 korun,“ uvedla Michalíková.