Podvodníci lákají z lidí peníze prostřednictvím falešných inzerátů. Zneužívají jméno webu Airbnb
V Česku se objevil nový druh podvodu s ubytováním. Falešné inzeráty se odvolávají například na webové stránky populárního sdíleného bydlení Airbnb. Údajný pronajímatel chce po zájemcích platbu předem na svůj účet a když peníze získá, přestane komunikovat. Češi už tak přišli o desítky tisíc korun.
„My jezdíme každoročně na Mallorku, kde si pronajímáme byt, většinou přes Airbnb. Byt, o který jsme měli zájem, ve standardní nabídce nefiguroval,“ popisuje Radiožurnálu Veronika z Prahy, které se zdál vybraný inzerát podezřelý, a tak kontaktovala přímo správce webových stránek.
„Radši jsme si u provozovatelů serveru ověřili pravost odkazu. Bylo nám řečeno, že jde o další z podvodů. Mohli jsme přijít skoro o 70 tisíc korun,“ vypráví Radiožurnálu Veronika.
To jiná česká rodina o peníze skutečně přišla. Zaplatila 40 tisíc korun za pobyt v Rakousku. Před odjezdem na dovolenou penzion kontaktovala a o její platbě ani rezervaci tam podle Ondřeje Tichoty z Evropského spotřebitelského centra při České obchodní inspekci nikdo nic nevěděl: „Česká spotřebitelka si chtěla objednat ubytování v Rakousku, nicméně instrukce byla - komunikovat a platit mimo platformu Airbnb. Což je špatně. Spotřebitelka měla zůstat na webu Airbnb a komunikovat přímo s ubytovatelem.“
Plaťte výhradně přes zabezpečenou platformu Airbnb
Kolik přesně lidí zahraniční pachatel podvedl, není jasné. Problém se ale netýká jen Česka. Zájemci o ubytování se mají řídit podle písemného vyjádření firmy Airbnb jednoduchými zásadami.
„Airbnb chrání hosty a hostitele tím, že veškeré platby a komunikace se realizují výhradně prostřednictvím naší zabezpečené platformy. Buďte opatrní na e-maily, které po vás požádají kliknutí na odkaz a zadání osobních, citlivých informací. Doporučujeme uživatelům hlásit falešné e-maily nebo webové stránky našemu týmu, který se tím bude zabývat,“ píše se ve vyjádření firmy.
Přes Airbnb lidé neplatí za dohodnuté ubytování zálohy. Platí se kartou. Podvodníci přitom vyzývají k platbě přes bankovní účet. Vedle amerického Airbnb nabízí krátkodobé ubytování třeba web Wimdu.