Hladiny řek na Šumavě stoupají. Na Vydře, Křemelné a horní Otavě hrozí až dvacetiletá povodeň
Hladiny šumavských řek Vydra, Otava a Křemelná, které v úterý zvedl déšť a tání sněhu, pomalu klesají. Otava v Rejštejně a v Sušici klesla večer před 21.00 ze třetího povodňového stupně na druhý. Vydra na Modravě klesla z druhého na první stupeň, stejně tak Křemelná ve Stodůlkách. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu.
V Rejštejně ani v Sušici Otava podle tamních starostů nezpůsobila žádné problémy, místy se beze škod rozlila do luk. „Nic zásadního se ale neděje. Jsou to stavy, které zažíváme s Otavou několikrát do roka. Povodňový štáb je připraven, ale zatím monitorujeme situaci, nic jiného není třeba dělat,“ řekl odpoledne starosta Sušice Petr Mottl.
Otava, která vzniká u Čeňkovy Pily soutokem Vydry a Křemelné, měla v Rejštejně v pondělí v poledne hladinu na 79 centimetrech a průtok deset metrů krychlových vody za sekundu. Prvního povodňového stupně na 140 centimetrech dosáhla v úterý v 8.50, od 13.10 byla nad 180 centimetry, což je hranice pro třetí povodňový stupeň. Hladina pak několik hodin kolísala zhruba mezi 185 až 190 centimetry, ve 20.40 klesla opět na druhý povodňový stupeň.
Otava v Sušici se od 10.40, kdy dosáhla prvního povodňového stupně, zvedla během dne o víc než půl metru. Maximálně stoupla na 176 centimetrů, tedy dva centimetry nad hranici třetího povodňového stupně. Ve 20.30 opět klesla na druhý stupeň.
Vydra na Modravě měla v pondělí v poledne výšku hladiny 68 centimetrů a průtok 5,8 metru krychlových za sekundu, během úterý vystoupala maximálně na 147 centimetrů a průtok 46,5 metru krychlového vody za sekundu.
Podle dat ČHMÚ v úterý napršelo na Šumavě přes 50 milimetrů srážek. Nejvíc jich spadlo v Prášilech, a to 61,4 milimetru, na Březníku u Modravy 44,9 milimetru. V Železné Rudě napršelo přes 42,6 milimetru, v Hojsově Stráži 41,6 a na Filipově Huti u Modravy 37,1 milimetru.
Zatím bez škod
Voda zatím nepůsobí žádné škody, pokud by bylo léto a hladina by takto stoupala, radnice by už upozorňovala dětské tábory a kempy podél Otavy. Teď v zimě ale ani při třetím povodňovém stupni nebezpečí nehrozí. Hasiči v regionu zatím neměli kvůli zvednutým hladinám šumavských řek hlášené žádné výjezdy.
Nezvykle teplému počasí je konec. Česko čekají časté deště a ochlazení, místy i sníh
Číst článek
Deště zvedly hladiny řek i na horách na severu a severovýchodě Čech. Na druhý povodňový stupeň se dostalo Labe ve Vestřevi na Trutnovsku.
Hladiny Divoké Orlice v Orlickém Záhoří, Bělé v Jedlové v Orlických horách a několika dalších stanicích na Labi přesáhly hranici prvního stupně povodňové aktivity.
Na vývoj počasí vodohospodáři reagovali odpouštěním přehrad Labská ve Špindlerově Mlýně i Les Království u Dvora Králové nad Labem.
V Libereckém kraji se dostala na Jablonecku na první povodňový stupeň Jizera v Železném Brodě, Kamenice v Plavech a Mumlava v Harrachově. Podle předpovědi meteorologů by ale dál hladiny výrazněji neměly stoupat. Hasiči měli do 16.00 v souvislosti s počasím 11 výjezdů ke spadlým stromům, čerpání vody nebo monitoringu toků.