Po poledni začne astronomické jaro
Dnešním dnem už bychom měli definitivně odložit zimní kabáty. Ve 13 hodin a 33 minut středoevropského času vstoupí slunce do znamení Berana, nastane jarní rovnodennost a začne astronomické jaro. To, že první jarní den nepřipadá letos na 21., je způsobeno časovým rozdílem mezi skutečným oběhem Země kolem Slunce a kalendářním rokem.
Co všechno od dnešního prvního jarního dne můžeme pozorovat, vysvětluje Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd. "Den se od okamžiku jarní rovnodennosti bude prodlužovat až do letního slunovratu. Do té doby se naše severní polokoule bude stále víc přiklánět ke Slunci, a proto se také každé poledne u nás bude dostávat Slunce stále výš nad obzor až do okamžiku letního slunovratu, kdy nastane nejdelší den v roce."
Také počasí se umoudří. Meteorologové slibují pro nadcházející dny úplně jasnou oblohu a stoupající teploty. Letní čas pak začne platit příští týden, v noci na velikonoční neděli. Po půlnoci 27. března ve dvě hodiny středoevropského času hodiny přetočíme na tři hodiny. Mnozí se budou opět probouzet do tmy, protože Slunce, které ještě 26. března vyjde v 5:52, se o den později objeví v 6:50.
První jarní den stanovil na 21. března koncil křesťanské církve v roce 325. Astronomicky roční období pevný začátek nemá. Řídí se dobou oběhu zeměkoule kolem Slunce, která trvá 365 a čtvrt dne. Každoročně se proto začátek jara posune o šest hodin kupředu. Po čtyřech letech - v přestupném roce - se pak situace srovná.