Plzeňský Prazdroj údajně nevaří dvanáctistupňové pivo

Plzeňský Prazdroj obhajuje kvalitu svého piva u soudu. Krajský soud v Plzni dnes zahájil řízení, ve kterém občanské sdružení ‚Za poctivou plzeňskou dvanáctku‘ podalo žalobu na označení světlého ležáku Pilsner Urquell jako dvanáctistupňového piva. Vadí mu, že dvanáctka údajně není dvanáctka, ale pouhá jedenáctka, což prý prokazují i laboratorní testy. Jednání soudu bylo po třech hodinách odročeno na 18. července.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Plzeň brána pivovaru

Plzeň brána pivovaru

Snahou občanského sdružení je soudní nařízení neoznačovat a nepropagovat pivo Pilsner Urquell jako 12stupňové. Prazdroj se brání a tvrdí, že kvalita i receptura jeho piva je neměnná.

Přehrát

00:00 / 00:00

O kvalitě Plzeňského Prazdroje na Radiožurnálu diskutovali sládek Plzeňského prazdroje, Václav Berka a předseda Sdružení za poctivou plzeňskou dvanáctku Jiří Žák

Vrchní sládek Plzeňského Prazdroje Václav Berka tvrdí, že plzeňská dvanáctka se od roku 1897 vaří podle původní receptury:

„Já si myslím, že když už více než 111 let vaříme to pivo stejně, za sladu, chmele a vody, a ty parametry se liší řádově v desetinách, tak není důvod, proč bychom to měli měnit a pevně věříme, že Pilsner Urquell dobude pozitivního výsledku.“

Podle předsedy sdružení ‚Za poctivou plzeňskou dvanáctku‘ Jiřího Žáka ale výrobce údajně uvádí spotřebitele v omyl:

„Je zřejmé, že stupňovitost je 11, 97. Prováděli jsme nyní ještě nějaké testy a naměřili jsme ještě o něco nižší a když jsme pátrali po údajích z předchozích let, tak první údaj z roku 1897 mluví o tom, že stupňovitost Plzeňského Prazdroje byla 11, 84.“

„Plzeňský Prazdroj správně označuje svůj produkt na etiketách, nicméně přidává tam odkaz na webovou stránku, kde se ten, kdo si dá tu práci a klikne na ni dozví, že Pilsner Urqvell má za sebou ještě číslo 12,“ uvádí Žák a pokračuje:

„Problém je v tom, že Plzeňský Prazdroj je již strašně dlouhou dobu elitní pivo, je to české pivo a v Čechách má výsadní postavení. Téměř sto let je vnímáno jako etalon pravého dvanáctistupňového piva. Takto je vnímán veřejností, všude v restauracích je označován jako Plzeňský Prazdroj 12. My jsme teď zjistili, že stupňovitost neodpovídá a posledních deset let klesá. Prot tvrdíme, že to není dvanáctka a Plzeňský Prazdroj by nikde neměl u názvu svého piva psát číslo 12 nebo používat toto slovní pojmenování, nebo by měl dodržovat původní stupňovitost.“

„V roce 1898 jsme nechali zaregistrovat ochrannou známku Pilsner Urquell právě proto, že už tehdy jsme byli podrobeni útokům konkurence a ostatním na trhu. Již od této doby naše pivo označujeme jako ležák. Nikde nepíšeme nic o dvanáctce a když se podíváme na výsledky švýcarské analýzy z roku 1897, tedy rok předtím, než jsme si nechali tuto ochrannou známku registrovat, vidíme, že stupňovitost byla 11, 84. To jsou parametry, které doteď dodržujeme,“ říká Berka a dodává:

„Navíc stupňovitost je jedním z možná třiceti, čtyřiceti parametrů, kterým se nechá kvalita piva hodnotit. Někomu víc chutná hořké pivo, někomu vyhovuje více alkoholu.“

Má spor škodit nebo pomáhat?

Berka je přesvědčen, že cílem celé kampaně sdružení je poškodit Plzeňský Prazdroj. Podle něj ale poškozují celé české pivovarnictví.

Jiří Žák ale podobná nařčení odmítá: “Naším cílem je věnovat se celému trhu, nejen Plzeňskému Prazdroji. Začali jsme s ním, protože jsme tam našli problém, ale budeme upozorňovat i na jiné pivovary. Zajímá nás, jestli výrobce označuje v souladu s legislativou, což sice v případě Prazdroje označuje, ale má tam takovou kličku, že to jinak označuje jinde a efekt je stejný. Pak jsou pivovary, které vyloženě označují špatně.“

Podle české legislativy není povinností výrobce označovat na lahvi stupňovitost. Když už ale na etiketě uvede, že se jedná například o jedenáctku, jedenáctka to musí být.

„Kdo vařil pivo ví, že pivo je přírodní produkt. Měření kolísá. Pivo stále vaříme podle tradičních receptur, které máme zachovány od prvního sládka Grolla. Používáme nejlepší suroviny, slad, chmel a vodu, nic jiného. Tím, že máme jedno z nejlepších a nejmodernějších zařízení, daří se nám zpřesňovat výrobu krok za krokem. Ale není to výroba šroubků. Je to práce s živou hmotou a kvasinky si s tím také udělají, co chtějí,“ doplňuje sládek Plzeňského prazdroje Václav Berka.

Veronika Sedláčková, Jan Piroch, David Havlena Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme