Spor o plavební komoru na Smíchově pokračuje. Proti povolení se odvolal institut pro rozvoj Prahy
Pražský Institut plánování a rozvoje podal odvolání proti povolení stavby plavební komory u Dětského ostrova. Důvodem je nezákonnost a nesprávnost napadeného výroku rozhodnutí. Vypracovat odvolání uložilo institutu vedení města, které se stavbou nesouhlasí. Dokument nyní posoudí ministerstvo zemědělství. Komoru povolil zvláštní stavební úřad magistrátu začátkem srpna. Stavbu chystá státní podnik Povodí Vltavy. S komorou nesouhlasí Praha 5 a 1.
„Počet velkých plavidel na Vltavě v Praze v posledních letech dramaticky narostl, což není dobrá zpráva. I proto myšlenku plavební komory pro velké výletní lodě v tomto místě nepodporujeme. Preferujeme zde kompromisní řešení určené zejména pro malá plavidla,“ uvedl mluvčí Institutu plánování a rozvoje Marek Vácha.
Vltava je důležitější než D1, Praha potřebuje další zdymadlo, tvrdí exšéf Ředitelství vodních cest
Číst článek
Nezákonnost je podle institutu dána několika důvody. Podle institutu je povolení vydáno v rozporu s veřejnými zájmy obce a jejích obyvatel, a neopírá se tak o prokazatelný veřejný zájem. Zároveň z něj není zřejmé, co je zásadním důvodem umístění a povolení stavby, proto tak je v případě podání námitek podle institutu takzvaně nepřezkoumatelné.
Rozhodnutí se prý také opírá o nesprávnost a nezákonnost stanoviska magistrátních odborů památkové péče a územního rozvoje. Například památkový odbor posoudil pouze stavbu samotnou, ale už neřešil její dopady na okolí.
Podle institutu dojde k degradaci historického centra, bude omezen přístup na řeku nebo zničeny průhledy na Národní divadlo. Lodě také zhorší kvalitu ovzduší.
Dokument zaslal Institut plánování a rozvoje na magistrát. „Vodoprávní úřad nyní zpracuje podaná odvolání a následně je zašle na ministerstvo zemědělství, což je v tomto případě odvolací orgán,“ uvedl Provazník.
Stavbu loni zamítl stavební úřad Prahy 5, povodí však podle zákona mohlo ještě požádat vodoprávní úřad na magistrátu. Oba úřady spadají pod státní správu a politici na ně nemají mít vliv.
Konec paddleboardů v centru Prahy. Plavební správa je od srpna zakázala
Číst článek
Podle rozhodnutí disponovalo povodí závaznými stanovisky magistrátních odborů a dalších institucí, podle kterých je stavba v souladu s pražským územním plánem, památkovou ochranou či hygienickými předpisy. Mimo jiné právě to Institut plánování a rozvoje rozporuje.
Pražští radní před několika týdny přijali usnesení, že se stavbou nesouhlasí, stejně jako předtím radnice Prahy 1 a 5.
Praha s radnicemi podepsala memorandum, ve kterém se zavazují, že využijí všechny zákonné prostředky k tomu, aby stavbě zabránily. Státní podnik novou komoru odůvodňuje nedostatečnou kapacitou té stávající a na projektu trvá.
Komora má být 55 metrů dlouhá, 11 metrů široká a má být umístěna na opačné straně Dětského ostrova než ta stávající. V případě, že povodí získá pravomocné povolení, by stavba měla trvat dva až tři roky a podle dokumentace k územnímu rozhodnutí by vyšla na zhruba 530 milionů korun.