Češi slavili 28 let od sametové revoluce. Zeman tiše vzpomínal, Horáčka nepozvali na pódium
Po celé České republice probíhaly oslavy, koncerty a demonstrace k 17. listopadu. Tisíce lidí se sešli na Václavském náměstí na Koncertu pro budoucnost. Prezidentského kandidáta Michala Horáčka nepozvali jako řečníka. Post Bellum předala v Národním divadle tradiční Ceny Paměti národa. Prezident Miloš Zeman se žádné veřejné události nezúčastnil, podle mluvčího jen tiše vzpomínal. Policie v Praze zadržela dva lidi.
Česká republika si připomněla 28 let od sametové revoluce, která vyústila v pád komunistického režimu v Československu. Po celé republice probíhaly pietní akce i oslavy. Výročí slavili třeba studenti na pražském Albertově, mladí lidé zorganizovali program i na Národní třídě.
Lidé si ale nepřipomínali jen protesty proti komunistům, vzpomínali i na studenty, kteří byli v roce 1939 perzekvováni nacisty. V Česku svátek doprovodily kulturní i pietní akce. Nejvíce jich probíhalo tradičně v Praze.
Hned ráno se lidé sešli u Hlávkovy koleje na pražském Novém Městě a uctili památku Jana Opletala a dalších studentů. Na to navázala tradiční vzpomínková akce na Albertově.
Lidé přicházeli od rána také na Národní třídu v Praze. U pamětní desky tam položili věnce a svíčky zástupci většiny hlavních politických stran. Některé přítomné pobouřila přítomnost šéfa protiimigrační SPD Tomia Okamury. Část davu na něj pískala a volala: „Hanba!" Okamura řekl, že svobodný projev lidí respektuje, zároveň ale protestující kritizoval.
Několik protestujících ráno hlasitě kritizovalo také šéfa hnutí ANO Andreje Babiše. Obvinili ho ze zneuctění pietního místa a připomínali mu jeho údajnou spolupráci s StB nebo kauzy Čapí hnízdo a korunové dluhopisy.
Skvělé, že máme svobodu slova, řekl Babiš na Národní třídě. Od některých přihlížejících sklidil kritiku
Číst článek
Na Národní třídu dorazil také bývalý prezident Václav Klaus nebo herec Marek Daniel, který v roli Tondy Blaníka předvedl jeden ze svých satirických výstupů. Památku sametové revoluce přišli uctít i kandidáti na prezidenta Jiří Drahoš či Michal Horáček.
Za hnutí STAN uctili památku 17. listopadu předseda Petr Gazdík spolu se spolustraníky Janem Farským a Vítem Rakušanem. Gazdík připomněl, že o svobodu je nutné stále bojovat, a to zejména v situaci, kdy hrozí, že vznikne vláda s podporou komunistické strany. Ta se podle něj od revoluce změnila pouze rétoricky. STAN u památníku vystřídali zástupci ODS v čele s předsedou Petrem Fialou.
Šéf TOP O9 Miroslav Kalousek po zapálení svíčky reagoval na předchozí slova Andreje Babiše o tom, že společnost je rozdělená. Podle něho není síla společnosti v jednotě, ale v uznání různosti. Jestli je společnost rozdělená, tak podle něj jen na ty, kteří přijímají nebo odmítají život ve svobodě.
Uctít památku 17. listopadu přišel i předseda Pirátů Ivan Bartoš. „Potřeba postavit se aktivně proti fašismu a rasismu je stále živá i v dnešní době," uvedl s tím, že je důležité připomínat také protesty studentů proti nacistické okupaci v roce 1939.
Festival svobody
Hlavním centrem dění v Praze byla tradičně Národní třída, kde kromě piet probíhaly i koncerty. Organizátoři Festivalu svobody chtěli vzpomínání na sametovou revoluci pojmout jako oslavu. „Oslava je něco pozitivního, a to by s tímhle dnem mělo být spojeno,“ řekl Radiožurnálu Jan Pikous, mluvčí akce Korzo Národní.
Tisíce lidí téměř z poloviny zaplnili Václavské náměstí, kde večer probíhal Koncert pro budoucnost. Program přenášený na třech projekčních obrazovkách, kterým chtěli pořadatelé připomenout významné okamžiky české historie a upozornit na současné problémy, nabídl hudbu i proslovy pozvaných řečníků. Ti se často vymezovali proti předsedovi ANO Andreji Babišovi, který po vítězství ve volbách sestavuje novou vládu, a prezidentovi Miloši Zemanovi.
Happeningem „minuta hluku“ během koncertu připomněli jeho účastníci za pomocí píšťalek události v Praze 17. listopadu 1989. „Jsme jako rozhodčí, kteří hlídají pravidla hry,“ prohlásil organizátor akce Václav Němec. Koncert byl živě přenášen do celé řady měst a obcí napříč republikou.
Ceny Paměti národa letos obdrží přeživší holokaustu a tři političtí vězni
Číst článek
Akci mnozí přítomní vnímali jako prezidentskou kampaň. Mezi českými zástavami a vlajkami Evropské unie, Ukrajiny a Tibetu se objevily i transparenty s texty proti prezidentu Zemanovi. Naše heslo - Miloši pusť veslo stálo na jednom z nich. V programu se objevila také výzva, aby lidé podepisovali petici žádající prezidenta Zemana, aby nekandidoval v nadcházejících volbách. Organizátoři pozvali také prezidentské kandidáty Marka Hilšera, Pavla Fischera a Jiřího Drahoše, kteří podle jejich názoru nejvíce ztělesňují hodnoty 17. listopadu.
Na Koncert pro budoucnost dorazil také prezidentský kandidát Michal Horáček, který se divil, že mu pořadatelé neumožnili vystoupení. „Oni si myslí, že já hodnoty 17. listopadu neztělesňuju? Nevím proč bych já, aktivní účastník revoluce a účastník všech jednání, měl být s Listopadem spojován méně než ti, kteří tam nebyli,“ řekl ČTK.
Na twitteru pak uvedl, že mu Hilšer nabídl polovinu svého času pro vystoupení. „Pořadatelé to odmítli, ale jeho nabídky si vážím,“ napsal Horáček, který na podzim 1989 stál spolu s Michaelem Kocábem za iniciativou Most, jež navázala dialog s komunistickou mocí.
Budíky i demonstrace
Pražskou akci s podtitulem Díky, že můžem doprovodily koncerty, piety i zpěv státní hymny a písně Marty Kubišové Modlitba pro Martu. Centrem metropole prošel karnevalový průvod. V podvečer se pak lidé sešli na Václavském náměstí, kde rozezněly budíky, které měly symbolicky probudit občanskou společnost.
Společnost Post Bellum také tradičně ocenila bojovníky proti totalitě Cenami Paměti národa. Organizátoři odměnili v Národním divadle čtyři lidi. Letošními laureáty jsou političtí vězni František Suchý, František Lízna a vězeň koncentračního tábora a partyzán Otto Šimek. Poslední oceněnou je Mária Matejčíková, která za ukrývání kněze na útěku skončila na pět let ve vězení.
Přímý přenos předávání Cen Paměti národa odvysílaly ve 20 hodin Česká i Slovenská televize a také Český rozhlas Plus.
Na pořádek dohlížely v Praze stovky policistů. Po shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti zadrželi dva lidi pro neuposlechnutí výzvy. Akce strany v dolní části Václavského náměstí se účastnila stovka lidí. Po projevech organizátoři zrušili plánovaný pochod na Staroměstské náměstí. Část lidí se ale vydala ulicí Na Příkopech a na Senovážném náměstí se dostali do menší potyčky s těžkooděnci.
Cestu na akce zkomplikovala omezení metra. Vlaky nejezdili mezi Kačerovem a Muzeem na lince C. Prezident Miloš Zeman se na žádné veřejné akce nezúčastnil. Mluvčího Jiří Ovčáček už dopředu oznámil, že událostem 17. listopadu prezident věnuje „tichou vzpomínku".