PF 2009

V novém roce 2009, ale nejen v něm, přeje Český rozhlas všem svým posluchačům zdraví, štěstí, osobní i pracovní úspěchy. Děkujeme Vám za Vaši přízeň.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Půlnoční ohňostroj

Půlnoční ohňostroj | Foto: čro čb

Svatý Silvestr, jehož jméno se stalo symbolem posledního dne v roce, byl kněz, který přežil pronásledování křesťanů, a v roce 314 se stal papežem. Na papežském stolci byl Silvestr I. přes dvacet let a prý pokřtil císaře Konstantina Velikého.

Silvestrovská noc získala na významu, až když se v průběhu 16. století ve většině křesťanských zemí ustálil gregoriánský kalendář a počátek nového roku na 1. lednu.

Svátkem vážnějšího charakteru je Nový rok, který v sobě skrývá očekávání od budoucího vývoje, lidé si dávají předsevzetí, ale také bilancují.

Jak proti ranní novoroční únavě?

Trudná novoroční rána však mívají ti, kteří přeženou silvestrovské pití. Bolest hlavy a žaludeční nevolnost doprovázejí stav lidově zvaný kocovina. Zkušenější nabízejí desítky zaručených receptů, jak se s následky nestřídmého pití vyrovnat.

přípitek | Foto: Comstock Images

Vedle šumivých přípravků z lékárny může pomoci například obyčejná česnečka nebo minerálka s citronem a hroznovým cukrem. Nejlépe je však před silvestrovskou oslavou spolknout multivitamin a nepít nalačno. Sklenky s alkoholem pak prokládat minerálkou, nemíchat značky a - nekouřit.

Ti zkušení před ulehnutím zapijí tabletku acylpyrinu neperlivou minerálkou. Samozřejmě, jen pokud nejsou přecitlivělí na tento lék.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme