Třicátníci už jsou na světě tak dlouho, jako byla v době jejich narození kanadská vlajka s javorovým listem, padesátníci to tak mají s dobytím severního pólu.
Utíká vám čas neúprosně rychle? Podle zjištění britských vědců to může být způsobeno pozitivními emocemi. Pokud se totiž na něco těšíme, mění se nám vnímání času.
„Představte si, že by celý svět nesynchronizoval čas – nakolik chaotické by to bylo a jak náročné by byly každodenní aktivity,“ řekl Reuters nejmenovaný úředník OSTP.
Posun může způsobit některým lidem obtíže. Pomoci může podle primáře Psychiatrické nemocnice Bohnice Richarda Krombholze dodržování zásad spánkové hygieny.
Přestože někdo třeba nemusí mít s touto změnou problém, může nám komplikovat například spánkový režim. „Záleží i na našem genetickém rozpoložení,“ přibližuje neuroložka Soňa Nevšímalová.
„Telefon je v dnešní době peklo. Ale opravdu to chce udělat — vypnout, jít na procházku, na hřiště, nechat doma mobil a užít si to tam,“ vysvětluje David Škrobánek v pořadu Host Lucie Výborné.
„Důvodem pohyblivého začátku jara jsou přestupné roky, které v kalendáři srovnávají oběh Země kolem Slunce. 21. březen jako pevný den začátku jara stanovil koncil v roce 325,“ vysvětluje Veselý
Po první světové válce Společnost národů uvažovala o mezinárodním kalendáři, kde by každý měsíc, tedy včetně února, měl 30 dnů. Dnes si ale už nikdo nedělá iluze, že by se tento kalendář mohl zavést.
„Máme spolupráci s Mezinárodním úřadem pro míry a váhy v Paříži. Každá země přispívá svými hodinami do výpočtu světového koordinovaného času,“ popisuje odborník.
Nařízení vlády o časových přechodech potrvá do roku 2026. Pravidelné střídání času zavedlo Československo roku 1979 z ekonomických důvodů pro prodloužení doby, kdy svítí světlo v pracovní době.
„Když řeknete malému dítěti, aby vyťukalo sérii signálů v rytmu, který si samo vybere, vyťukává je mnohem rychleji než starší lidé. Jako bychom měli nějaký vnitřní biologický rytmus,“ říká Grondin.
Disciplinární komise zamítla odvolání Chile v červnu. V září pak verdikt potvrdila její odvolací komise s vysvětlením, že Castillo se dá podle pravidel FIFA považovat za plnoprávného občana Ekvádoru.
Azimut je fantasy komiks, ale daleko víc mu sedí označení fantasmagorie. Jeho tvůrci navazují hlavně na absurdní napůl pohádková vyprávění ve stylu Lewise Carrola či Barona Prášila.
Československý rozhlas začal 1. dubna 1926 v pravidelných denních dobách vysílat časové znamení. Před zpravodajskými relacemi ho slýchají lidé dodnes – jeho podoba se však několikrát změnila.
„V současné době je situace taková, že se nevyjednává a věc se kvůli aktuální situaci odsouvá na později. Je otázkou, jestli se toto téma vůbec vrátí na jednací stůl,“ řekl Jemelka.
Olga Viljuchinová, Jana Romanovová a Olga Zajcevová protestují proti odebrání stříbrných medailí, ve štafetě se po jejich vyloučení posunuly na třetí místo české biatlonistky.
Česká republika se stále nerozhodla, zda se přikloní na stranu standardního času, tedy zimního, nebo letního. Rozhodnutí chce koordinovat hlavně se státy visegrádské čtyřky a Německem.
Zuzana Hejnová vyhrála na mítinku v Kodani běh na 400 metrů překážek. Dvojnásobná mistryně světa suverénně zvítězila v čase 55,18. Za svým nejlepším výkonem sezony zaostala o 36 setin sekundy.
Na začátku roku 1979 se ještě posouvaly ručičky hodin z půlnoci na jednu hodinu ranní. To bylo ale spíš anomálií. Později se ustálilo posouvání mezi druhou a třetí ráno.
I když by se mohlo stát, že na přírodu nemá formální změna času vliv, není to tak úplně pravda. Při posunu času každý půlrok skokově přibyde zvířat sražených na silnicích.
Jako příklad premiér Andrej Babiš (ANO) zmínil to, že „se dětem nechce chodit v létě spát, kdy je ještě po 21.00 světlo.“ Variantu doporučují i vědci, kteří se zabývají výzkumem biologických rytmů.
Říká se, že změna času může narušit spánek nebo obecně chod dne. Proč tomu tak je a jak z toho ven, vysvětluje pro Radiožurnál bývalá předsedkyně Akademie věd Helena Illnerová.