Je to kampaň, brání se šéf antimonopolního úřadu Rafaj. Jeho odvolání případně podpoří i Hamáček
Jedenáct let vede Petr Rafaj Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Nyní ho možná čekají poslední hodiny v šéfovském křesle. O jeho odvolání bude v pondělí premiér Andrej Babiš (ANO) mluvit s předsedou ČSSD Janem Hamáčkem. Ten, pokud to Babiš navrhne, odvolání Rafaje z čela antimopolního úřadu podpoří. Babiš se opírá o podnět komunistů z Ústeckého kraje, kteří si na úřad dlouhodobě stěžují. Rafaj to označuje za polickou kampaň.
„Úřad pro ochranu hospodářské soutěže by měl kontrolovat, jestli bylo řádně vyhlášeno výběrové řízení a byly splněny všechny náležitost. A ne nám říkat, jak velké chceme autobusy a jaká má být jejich konkrétní specifikace, to je přece věc objednavatele,“ řekl pro iROZHLAS.cz náměstek ústeckého hejtmana pro dopravu Jaroslav Komínek z KSČM.
Babiš potvrdil, že v pondělí bude jednat s Hamáčkem o odvolání šéfa antimonopolního úřadu Rafaje
Číst článek
Antimonopolní úřad v čele s Rafajem rozhoduje podle Komínka – alespoň tedy v případě Ústeckého kraje – dlouhodobě netransparentně. Potíže se prý táhnou už posledních sedm let, aktuálně pak řeší spor o nákup městských autobusů. Ten úřad zastavil a hejtmanství si muselo autobusy pronajmout.
„Pan Rafaj jejich nákup znemožnil na základě banality. Podle něj jsme firmy diskriminovali kvůli velikosti nádrže. Už si ale neověřil naše připomínky, že daný výrobce dodává identickou nádrž do autobusů v Plzni,“ popsal Komínek s tím, že se kraj proto rozhodl napadnout verdikt u soudu.
„Pan Rafaj nechrání hospodářskou soutěž, ale vlastní zájmy,“ pokračoval krajský náměstek. Je totiž přesvědčený, že Rafaj jde na ruku místním podnikatelům. „Podnět jsme proto směřovali na vládu, aby se zamyslela nad fungováním úřadu jako takovým. Není možné, aby měl absolutní moc v rukou jediný člověk,“ doplnil Komínek.
Schůzka s Hamáčkem
Stížnost odsouhlasilo koncem června také zastupitelstvo Ústeckého kraje, poté podnět odešel na Úřad vlády do rukou premiéra Andreje Babiše. Ten v týdnu potvrdil, že se kvůli hromadícím výtkám vůči fungování antimonopolního úřadu sejde v pondělí s koaličním partnerem a šéfem ČSSD Janem Hamáčkem. Negativní zpětnou vazbu totiž dostal i od protikorupčních organizací.
„Ústecký kraj je právě ten, kdo dlouhodobě chyboval při zadávání veřejných zakázek a úřad jej za to i postihoval. Teď tedy tento zadavatel, který neumí zadávat, tak místo toho, aby začal zadávat správně, si na úřad stěžuje.“
Martin Švanda (mluvčí antimonopolního úřadu)
Hamáček na dotaz serveru iROZHLAS.cz uvedl, že Babišovi – když to bude třeba – vyjde vstříc. „Už jsem na to odpovídal několikrát. Pokud premiér navrhne odvolání pana Rafaje, podpořím to,“ napsal v SMS zprávě.
Poslední slovo bude mít ovšem prezident Miloš Zeman. Ten jediný může ze zákona Rafaje z čela antimonopolního úřadu odvolat. Zda Babišovi případně vyhoví, nechtěl jeho mluvčí Jiří Ovčáček říct. „Bylo by vysoce neseriózní poskytovat jakékoli veřejné vyjádření k tomuto tématu v situaci, kdy není na stole žádné oficiální stanovisko a záležitost je předmětem diskuzí,“ uvedl.
Rafaj: Je to kampaň
Sám Rafaj ale výtky odmítá. Podle něj jde o politickou kauzu. „Pan předseda Rafaj se domnívá, že nejsou důvody pro jeho odvolání z funkce. Podle jeho názoru jde o vyústění dlouhodobé mediální kampaně, která směřuje k omezení nezávislosti úřadu,“ tlumočil jeho slova mluvčí úřadu Martin Švanda.
Že by byl tedy nyní Rafaj v ohrožení, Švanda odmítá. Hejtmanství podle něj prostě neumí zadávat veřejné zakázky. „Ústecký kraj je právě ten, kdo dlouhodobě chyboval při zadávání veřejných zakázek a úřad jej za to i postihoval. Teď tedy tento zadavatel, který neumí zadávat, tak místo toho, aby začal zadávat správně, si na úřad stěžuje,“ pokračoval.
K vládě se tak podle Švandy dostávají zkreslené informace. „Pan předseda doufá, že se koaliční rada, potažmo vláda, podívá na především dlouhodobě dobré výsledky úřadu,“ doplnil s tím, že má na mysli hlavně „vysokou úspěšnost při obhajobě úřadu v oblasti veřejných zakázek před správními soudy.“
O antimonopolním úřadu se negativně mluvilo především loni v březnu, kdy tam zasahovala policie kvůli miliardovému tendru na výběr mýta, který úřad opakovaně řešil. Rafaj poté přiznal, že se scházel se šéfem poslanců hnutí ANO Jaroslavem Faltýnkem a o mýtu se bavili. Faltýnek byl podle policie v kontaktu i s ředitelem společnosti Kapsch Karlem Feixem.
Letos v červnu pak server Aktuálně.cz upozornil na to, že Rafaj užívá byty napsané na firmu vlivného zákulisního hráče ČSSD Alexandra Čuby. Záloha 3,5 milionu na byt v Brně byla ale zaplacena z Rafajova konta.