Důvodem pro uložení sankce bylo podepsání smlouvy o dočasném zajištění veřejné dopravy na Českolipsku v prosinci 2019 bez vyhlášení soutěže. Krajský soud věc vrátil úřadu k novému posouzení.
Podle úřadu Praha rozšířila původní zakázku o stavební práce spočívající ve stavbě nového Trojského mostu, a to bez použití jakéhokoli druhu zadávacího řízení, které stanoví zákon.
„Celý systém testování by se dal zrychlit. Jednou z možností je právě to, aby existoval veřejný elektronický systém, do kterého by firmy zapisovaly pozitivně testované zaměstnance,“ tvrdí Jan Rafaj.
O zakázkách, jež získá, se podnikatel podle výpovědi dozvídal e-mailem. Někdy ale prý dělal i takzvané křoví, kdy mu oznámili nabídkovou cenu a měl nabídnout víc, aby zakázku získala jiná firma.
Dvaačtyřicetiletý Mlsna vzešel z výběrového řízení, do kterého se přihlásilo 11 uchazečů. Zeman už dříve řekl, že ho považuje za velmi vhodného kandidáta.
„Vzhledem k závažnosti přestupku, kdy Liberecký kraj zcela vyloučil soutěž o poskytování předmětných služeb, uložil úřad pokutu ve výši cca 50 procent maximální možné sazby,“ řekl mluvčí úřadu.
Výběrové řízení bylo na pozici vyhlášeno poprvé, dosud nového předsedu vybírali politici. Současný předseda úřadu Petr Rafaj rezignoval k 1. prosinci, premiér Babiš (ANO) vyhlásil výběrové řízení.
Neruda byl od roku 2008 byl místopředsedou úřadu a v roce 2009 byl jako první místopředseda pověřen jeho řízením. Šéfem ÚOHS se chce stát i současný náměstek ministerstva vnitra Petr Mlsna.
Uchazeč nakonec nemusí mít už v době podání přihlášky bezpečnostní prověrku na stupeň důvěrné, jak vyplývalo z materiálů, které v pondělí schvalovala vláda.
Současný šéf antimonopolního úřadu Petr Rafaj rezignaci už dříve předal prezidentovi Miloši Zemanovi, z funkce odstoupí 1. prosince. Zájem ho nahradit má náměstek ministra vnitra Petr Mlsna.
Petr Mlsna by se mohl stát předsedou Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) po Petru Rafajovi, který před týdnem podal rezignaci. V čele úřadu by ho chtěl hrad i koalice.
Jako by nestačil covid, ještě přijdeme o lentilky! Nejprve se přestěhují z Holešova do Hamburku, aby tam pak přišly o cukr a dovezlo se k nám cosi harmonizovaného s jakýmisi smarties.
Současný předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petr Rafaj předal minulý týden svou rezignaci, odstupuje k 1. prosinci. Byl kritizován například za postup v tendru na nový mýtný systém.
Rafajovo odvolání navrhovala vláda premiéra Andreje Babiše. Stejně tak k němu vyzvaly neziskové organizace na jednání protikorupční rady vlády a Ústecký či Liberecký kraj.
Na program COVID-kultura dosáhne jen zlomek lidí, kteří pracují v hudebním průmyslu. O práci jich může přijít až 130 tisíc, píše týdeník Hrot. Více ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
Rafaj v červenci uvedl, že respektuje pravomoc vlády navrhovat jeho odvolání, ale nedomnívá se, že by byly splněny podmínky stanovené zákonem o působnosti Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.
Šéfovi antimonopolního úřadu Petru Rafajovi hrozí, že přijde o místo. Podezření z korupce šéfa vlivného Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže rozebíráme s reportérem Aktuálně.cz Lukášem Valáškem.
Celkem se se šéfem Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petrem Rafajem setkal senátor Čunek třikrát. Důvodem setkání byla veřejná zakázka na dopravce za 11 miliard.
Stejně soud rozhodl také v případě místopředsedkyně úřadu Evy Kubišové. Prohlídky loni nařídil Městský soud v Brně kvůli prověřování podezření na manipulace kolem zakázky na mýtný systém.
K odvolání Rafaje vyzvaly neziskové organizace na jednání protikorupční rady vlády a také Ústecký kraj. Důvodem mají být mimo jiné Rafajovy kauzy z poslední doby.
„Z uvedených informací vyvstává podezření, zda nejsou byty ve skutečnosti Rafaje a zda to není on, komu ve skutečnosti úřad posílá peníze na nájem,“ říká analytik Transparency International Eibl.