Bělobrádek skončí v čele KDU-ČSL. Na jaře již nebude kandidovat na post předsedy

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek oznámil, že na jaře nebude usilovat o post předsedy strany. Zdůraznil, že s výsledkem druhého kola senátních voleb jeho rozhodnutí nesouvisí.

Praha (Aktualizováno: 15:32 13. 10. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pavel Bělobrádek, místopředseda vlády a předseda KDU-ČSL.

Pavel Bělobrádek, místopředseda vlády a předseda KDU-ČSL. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Bělobrádek svoje rozhodnutí oznámil delegátům celostátní konference ještě před začátkem sčítání hlasů v senátních volbách. S jejich výsledkem odchod z čela KDU-ČSL nespojuje. Vše zdůvodnil tím, že po osmi letech svého předsednictví cítí, že lidovci potřebují nový impulz.

Výsledek senátních voleb v Náchodě, kde kandidoval, pak okomentoval pro Radiožurnál: „Panu Červíčkovi gratuluji. Samozřejmě jsem chtěl vyhrát, ale už těsný výsledek v prvním kole pro mě byl překvapivý, protože tento obvod byl vždy pravicový.“

K plánu opustit vedení KDU-ČSL podotkl, že je čas na příchod nové krve. „Myslím, že je za mnou kus dobré práce. Předsedou jsem osmým rokem a cítím, že už ve mně není ta energie, co na začátku,“ dodal.

V boji o Senát triumfovala ODS. Vládní ANO a ČSSD propadly, komunisté z horní komory zmizí

Číst článek

Připomněl, že za několik týdnů překoná Josefa Luxe a stane se nejdéle sloužící polistopadovým předsedou lidovců.

Otázka nástupce

Rozhodnutí skončit ve vedení strany Bělobrádek sdělil i kvůli tomu, aby se uchazeči o předsednické místo mohli připravit na kandidaturu. „Já bych byl rád, aby potenciální kandidáti měli dostatek času se představit v členské základně, co budou nabízet na sjezdu jako nový program,“ řekl.

Svých možných nástupců vidí Bělobrádek několik, o jménech nechtěl spekulovat. Podle něj je sice výhodou, kdyby nový předseda působil ve sněmovně, nepovažuje to ale za podmínku.

První místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka novinářům řekl, že své rozhodnutí, zda bude kandidovat na předsedu strany, oznámí do konce října.

Jednačtyřicetiletý Bělobrádek, který trpí roztroušenou sklerózou, dnes také uvedl, že přes nadcházející konec v předsednické funkci z politiky neodchází. „Ať už budu v Poslanecké sněmovně nebo v Senátu, tak určitě budu dále bojovat za naše hodnoty a program,“ řekl.

Kdo je Pavel Bělobrádek?

Bělobrádek stanul v čele jedné z nejtradičnějších českých stran, jejíž historie se datuje do roku 1919, v listopadu 2010, půl roku poté, co strana propadla ve volbách do Poslanecké sněmovny. Získala tehdy jen 4,39 procenta hlasů a zůstala před branami dolní komory. Volba nepříliš známého politika, který vedl stranickou organizaci v Královéhradeckém kraji a předtím krátce předsedal Mladým křesťanským demokratů, byla přitom poměrně překvapivá.

Tehdy teprve třiatřicetiletému politikovi se podařilo stranu konsolidovat. A v roce 2013 se lidovci dokázali vrátit zpátky do sněmovny, což se kromě nich v moderní české historii nepodařilo žádné jiné politické straně. Získali tehdy 6,78 procenta hlasů a 14 poslaneckých křesel. Ve volbách uspěli i před rokem, byť oslabili na deset mandátů za 5,8 procenta.

Kubera, Fischer i Hilšer. Podívejte se na profily 27 zvolených senátorů

Číst článek

Lidovci vedení Bělobrádkem, který také získal poslanecký mandát, se posléze stali součástí koaliční vlády tvořené kromě nich sociální demokracií a hnutím ANO. V kabinetu Bohuslava Sobotky (ČSSD) zastával šéf KDU-ČSL funkci vicepremiéra pro vědu, výzkum a inovace. 

Do čela KDU-ČSL byl zvolen počtvrté a nejspíše naposledy loni v květnu, když přesvědčivě porazil zlínského hejtmana a senátora Jiřího Čunka. Pro Bělobrádka hlasovalo 227 delegátů z 276 přítomných, dostal 84 procent hlasů. Nyní se Bělobrádek ucházel o senátorský mandát na Náchodsku, ve druhém kole však prohrál s kandidátem ODS Martinem Červíčkem.

Trpí roztroušenou sklerózou. Vloni vydal knihu Na život!, v níž se vrací ke svému životnímu příběhu, onemocnění, komentuje ale i politické dění, včetně vztahů s ostatními politiky. Píše básně a texty, z nichž část zhudebnil. Mimo jiné napsal některé písně skupiny The Tap Tap.

Narodil se 25. prosince 1976 v Náchodě, absolvoval fakultu veterinární hygieny a ekologie Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně, kde obhájil doktorát v oboru ochrana zvířat. Studoval také ekonomii a politologii na CEVRO - Liberálně konzervativní akademii, absolvoval i postgraduální program bezpečnostního a krizového managementu (titul MPA).

Pracoval jako veterinární inspektor Krajské veterinární správy pro Královéhradecký kraj (2001 až 2009). Do KDU-ČSL vstoupil v roce 2004, v letech 2009 až 2010 působil jako krajský tajemník v Pardubickém kraji, po zvolení do Sněmovny v říjnu 2013 byl krátce předsedou poslaneckého klubu i místopředsedou sněmovny (listopad 2013 až leden 2014).

ČTK, dbr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme