OVĚŘOVNA: Potetovaní Ukrajinci na dovolené v Chorvatsku? Ne, maďarští neonacisté na koncertě
Hákové kříže, říšská orlice, portrét Adolfa Hitlera a dovětek, že jde o Ukrajince na dovolené v Chorvatsku. Fotografie dvou potetovaných mužů se šíří na sociálních sítích a řetězovými e-maily, jeden takový doputoval i do schránky seriálu Ověřovna! Nejde však o rekreující se Ukrajince, nýbrž o Maďary z krajně neonacistické skupiny před koncertem v Rijece.
„Ukrajinci na dovolené v Chorvatsku. To ale fakt nejsou žádní fašisti!!! Kdo si to vůbec dovolil říct!!!“ hromuje autor řetězového e-mailu s přiloženou fotografií dvou mužů v plavkách.
Na odhalených tělech je vidět několik vytetovaných nacistických symbolů, přes celá záda jednoho z mužů se rýsuje portrét Adolfa Hitlera. Přeposílaný e-mail má však jednu zásadní vadu: nejde o Ukrajince, ale o Maďary, jak upozornil chorvatský Antifašistički Vjesnik.
Vyššího muže na fotografii novináři identifikovali jako maďarského hudebníka, který již několik let hraje na basovou kytaru v krajně pravicové hudební skupině Fehér Törvény, píše AFP. Se svou kapelou měli na začátku července odehrát koncert v Chorvatsku. Téhož muže našel chorvatský deník na webových stránkách maďarské pobočky neonacistické skupiny Blood and Honour.
Skupina vznikla roku 1987 ve Velké Británii a například podle neziskové nevládní organizace Counter Extremism Project propaguje ideologii bílé nadřazenosti.
OVĚŘOVNA: České dráhy se nepřipravují na válku. Došlo pouze k aktualizaci směrnice, říká mluvčí
Číst článek
Na jeho pravé noze se navíc vyskytuje další znak odkazující na maďarskou příslušnost – ke straně Šípových křížů – tedy antisemitistické partaji, která se za druhé světové války podílela na vyvražďování a deportacích maďarských Židů.
Druhého muže našla agentura AFP na facebooku pod jménem Ádám Tóth. Ani on se na sociální síti nevyjadřoval ukrajinsky, ale zpravidla maďarsky.
Maďarští extremisté se vyfotografovali v plážovém baru Morski Prasac v Rijece.
Server iROZHLAS.cz v minulosti vyvrátil již několik lživých zpráv nebo zavádějících informací – například jak draze Česko nakupuje elektřinu, zda se přejmenuje pražské náměstí po ukrajinském prezidentovi nebo zda české děti kvůli Ukrajincům nedosáhnou na základní vzdělání.