OVĚŘOVNA: Gangy zlodějů v obchodech nerozdávají klíčenky s GPS, jak tvrdí hoax. Koluje už přes deset let
V Česku se znovu šíří zpráva, která varuje před kriminálníky rozdávajícími klíčenky s GPS. Gangy mají před obchodními centry, na benzinových pumpách a dalších místech zdarma rozdávat „velice pěkné“ klíčenky. Skrze zabudovanou GPS následně zjistí adresu a to, kdy se člověk pohybuje mimo domov. Následně pak svou oběť vykradou. Aktuálně se hoax s „klíčenkáři“ objevil v souvislosti s obchodním domem Ikea. Vyvracíme ho v dalším díle Ověřovny.
Po facebooku a v řetězových mailech opět koluje falešná zpráva, která začíná slovy: „Dnes jsem měla schůzku s kamarádkou, zašly jsme spolu na kafe do Ikei, sedly si a v mžiku byl u nás jakýsi chlap a každé z nás položil vedle kafe klíčenku…“
OVĚŘOVNA: Státní znak na budovách a dokladech jako podvod? Podle dezinformace důkaz, že Česko není stát
Číst článek
Součástí zprávy je také vysvětlení, že v klíčenkách je zabudovaná GPS a podvodníci skrze ni mohou vysledovat, kde člověk bydlí a vykrást ho.
„Klíčenky – přívěsky, které mají v sobě skrytě zabudované čidlo GPS. Cílem je získat adresy osob (hlavně dobře situovaných). Přívěsky na klíče jsou velice pěkné, kvalitně vyrobené, a proto si je ochotně lidi berou domu. Gauneři tak zjistí lehce vaši adresu, ale druhotně i váš pohyb, kdy nejste doma,“ stojí ve varování.
Pumpa, parkoviště i supermarket
Aktuálně se ve falešných zprávách jedná o klíčenky rozdávané v obchodních domech Ikea, ale podle serveru hoax.cz tato zpráva koluje v Česku minimálně od roku 2012. Mění se jen místo, kde mají podvodníci klíčenky s GPS rozdávat nic netušícím obětem.
Emaily nebo příspěvky na sociálních sítích postupně varovaly před „klíčenkáři“ na benzinových pumpách, veřejných parkovištích, v supermarketech Globus a naposledy, jak už bylo zmíněno, v obchodních domech Ikea.
„Nemáme žádné informace o tom, že by se něco takového před našimi obchodními domy dělo,“ vyvrací ale tato tvrzení na dotaz webu iROZHLAS.cz tiskový mluvčí řetězce Ikea Petr Šašek.
Hoax až z Afriky
Poprvé se tento hoax podle fact-checkingového serveru Snopes objevil v Jihoafrické republice už v roce 2008.
OVĚŘOVNA: 75 tisíc na dávkách pro čtyřčlennou rodinu? ‚Deset let starý hoax,‘ vyvrací ministerstvo
Číst článek
Původní zpráva varovala před sledovacími zařízeními umístěnými v klíčenkách prodejce benzinu Caltex, který je rozdával lidem zdarma jako reklamu. Caltex se tehdy v rámci vyvracení falešného obvinění obrátil i na jihoafrickou policii.
I česká policie potvrzuje, že také v tomto případě se jedná o hoax. „Neevidujeme žádné případy, které se týkají GPS zařízení v klíčenkách. Problematika byla řešena již v roce 2012 a dříve už i v roce 2008. Důležitá je osvěta veřejnosti, aby byli lidé obezřetní, informace si na dostupných zdrojích ověřovali a nepodíleli se na šíření hoaxových sdělení,“ uvedla pro iROZHLAS.cz Zuzana Pidrmanová z odboru prevence Policie ČR.