Češi žijící ve Spojených státech si připomínají vznik Československa, na oslavu přiletěl i Hamáček
Přesně za měsíc uplyne sto let od vzniku Československa. Mnozí čeští krajané a jejich potomci ve Spojených státech ale oslaví toto výročí dříve. Setkají se už na pátečním galavečeru v americkém Chicagu, kde kdysi žila druhá největší populace Čechů hned po Praze.
Nebýt úsilí a peněz krajanů ve Spojených státech, kdo ví, jestli by v roce 1918 Československo vzniklo. Mnozí z nich aktivně podporovali myšlenku samostatné republiky už na začátku první světové války.
Sté výročí vzniku Československa s měsíčním předstihem oslaví krajané v americkém Chicagu. Galavečeru se zúčastní i ministr vnitra a zahraničí z ČSSD Jan Hamáček (kandiduje v komunálních volbách v Mladé Boleslavi), potomci Tomáše Garrigua Masaryka, Charlese Cranea nebo někdejšího českého starosty Chicaga Antonína Čermáka.
Akci hostí Union League Club v centru města, kde už od vchodu je vidět obraz Tomáše Garrigua Masaryka.
‚Československo by nevzniklo bez přispění USA.‘ Prezident Zeman poobědval s americkým velvyslancem
Číst článek
„Tento obraz nám zapůjčila věhlasná chicagská univerzita, kde pan profesor Masaryk opakovaně přednášel v letech 1902 a 1918. Večer zde promluví vedoucí české delegace, první místopředseda vlády Jan Hamáček, po něm poté guvernér státu Illinois Bruce Rauner,“ řekl Radiožurnálu Bořek Lizec, hlavní organizátor akce a generální konzul České republiky v Chicagu.
Podle Lizce následovat budou i hudební vystoupení „největší české rockové hvězdy Petra Jandy a největší česko-americké rockové hvězdy Jima Peterika“.
Dojde i na udělování pamětních medailí 25 osobnostem, které budou zastupovat rodiny nebo instituce, které pomohly vytvořit Československo nebo nyní pomáhají navazovat na vztahy z minulosti.
Na hosty čeká i výstava českého umění. „Je tu Alfons Mucha, který zde působil. Také zde máme Albína Poláška, slavného česko-amerického sochaře, který v Čechách vytvořil sochu Radegasta nebo sochu Woodrow Wilsona na hlavním nádraží v Praze. Ten v Chicagu vedl 30 let katedru sochařství.“