Originál tuzemák od Likérky Drak nesmí od čtvrtka na trh
Originál tuzemák od Likérky Drak, který letos vyexpedovala firma Verdana, nesmí od čtvrtka na trh. Potvrdil to mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce Pavel Kopřiva. Rozbory prokázaly, že v lahvích tuzemáku ve skladu Verdany byl jedovatý metylalkohol.
„Produkt Originál tuzemák od Likérky Drak nelze považovat za bezpečný. Maloobchodní prodejci jsou povinni stáhnout tento výrobek z pultů. Jedná se o všechny šarže a všechny typy výrobku, který byl vyexpedován ze skladů společnosti Verdana po 1. lednu 2012,“ řekl Kopřiva.
Zatímco policisté hledají Roberta Sedlaříka, který je výhradním distributorem likérky Drak, jejího majitele Pavla Čanigu drží v cele předběžného zadržení.
Hosty Ozvěn dne na Radiožurnálu byli tiskový mluvčí Generálního ředitelství cel Jiří Barták, investigativní novinářka Jana Lorencová a generální ředitel likérky Rudolf Jelínek a viceprezident Unie výrobců a dovozců lihovin Pavel Dvořáček
Inspektoři dosud zkontrolovali celkem 10 vzorků, dalších deset mají v laboratoři. O případném obvinění Pavla Čanigy z trestného činu ohrožování zdraví závadnými potravinami se rozhodne nejspíš ve čtvrtek dopoledne.
Pavel Čaniga zmíněné veškerá podezření odmítá. S lihovinami v neregistrovaném zlínském skladu prý nemá nic společného a celý případ je podle něj součástí jakési "likvidační strategie" proti jeho firmě. Sedlařík však tvrdí, že pančované lahve, které našli policisté, přivezl do skladu přímo z likérky.
Policie zadržela jednatele likérky Drak, po distributorovi vyhlásila pátrání
Číst článek
Pokud se vina likérky prokáže, nebylo by to poprvé, kdy by byl legální výrobce alkoholu napojen na černý trh.
„V dubnu jsme zveřejnili případ, v němž figuruje oficiální likérka z Moravy, která svůj alkohol distribuovala tak, že na místě, které si předem určila, z něj odstraňovala kontrolní pásky a používala je znovu při další distribuci,“ říká tiskový mluvčí Generálního ředitelství cel Jiří Barták.
Lahve ve zlínském skladišti byly údajně označené pravými kolky. „Při kontrolách objevujeme, že se na lahvích, které nepatří tomu, kdo je vyrobil, objeví kontrolní pásky toho, komu původně patřily,“ popisuje Barták a dodává: „Někdo někde, když si odebere alkohol, z něj kontrolní pásky odstraní a použije je na své alkoholické nápoje.“
Firma, které kolky původně patřily, o tom nemusí vědět. „Máme případy, kdy bylo hlášeno, že kontrolní pásky byly odcizeny. A máme případy, kdy nám ten, kdo si kontrolní pásky odebral, ohlásí, že došlo k jejich zničení,“ konstatuje Barták.
Drak prý prodával za nestandardní ceny
Generální ředitel likérky Rudolf Jelínek a viceprezident Unie výrobců a dovozců lihovin Pavel Dvořáček vítá, že se policii podařilo odhalit sklad ve Zlíně. „A zřejmě i způsob, jakým se metanol do lahví dostal. Identifikuje to, co se v České republice děje. A tím se vnese více světla do zdejší distribuce alkoholu,“ říká.
Nemocnice se bojí, že léčbu otrav metanolem budou doplácet ze svého
Číst článek
Unie výrobců a dovozců lihovin se podle něj od společností, jako je Drak, dlouhodobě distancuje. „Mají dlouhodobě problémy s prokazováním původu a sledovatelností svých výrobků. Drak dlouhodobě vykazoval nestandardní způsoby obchodování na trh,“ tvrdí Dvořáček.
Poukazuje především na ceny, za něž tyto společnosti své lihoviny prodávají. „Ceny jejich výrobků odpovídají součtu spotřební daně a DPH plus možná jedna či dvě koruny. To jsou nevěrohodné ceny a je nereálné za ně vyrábět,“ dodává Pavel Dvořáček.