Řada jiných likérek a lihovarů přitom gely vyrábí a prodává, mají k tomu ale potřebná povolení. Jejich získání ale vyžaduje souhlas tří ministerstev a celníků.
Olomoucký vrchní soud ve středu zvýšil tresty šesti ze sedmi obžalovaných v kauze odběratelů a distributorů nelegálního lihu podnikatele Radka Březiny, kteří byli spjati s Likérkou Drak.
Jeho životní příběh by vydal na film. Snil o kariéře diplomata, místo toho skončil sledován tajnými službami. A když měl možnost ucházet se v restituci o likérku Jelínek, odmítl to.
Krajský soud ve Zlíně začal v pondělí projednávat další část obchodování s nelegálním lihem pocházejícím od podnikatele Radka Březiny. Obžalobě čelí sedm lidí spojených s Likérkou Drak z Chvalčova na Kroměřížsku v čele s jejím majitelem Pavlem Čanigou. Škoda způsobená státu je podle odhadů 1,29 miliardy korun.
Na jihu Moravy by mohla skončit až polovina likérek. Vadí jim tvrdé podmínky, které nově určuje zákon. Kamerový systém sledující provozovny i finanční kauce výrobce lihu od dalšího podnikání odrazují. Z 34 výrobců lihu v regionu kauci zatím uhradila pouze dvacítka lihovarníků.
Celní správa chystá převoz nezdaněného lihu z areálu bývalé ostravské likérky Daněk. Velkou nádrž tam objevili kriminalisté v rámci vyšetřování metylalkoholové aféry. V Ostravě a na dvou dalších místech v Česku bylo ukryto přes milion litrů čistého lihu.
Malé likérky zřejmě čeká boj o přežití. Jejich majitelé totiž musí podle návrhu zákona o povinném značení lihu zaplatit kauci ve výši pěti milionů korun, aby mohli dál podnikat. A to je přitom jen jedno z opatření, kterým vláda reaguje na metanolovou kauzu. Zůstalo za ní 44 životů a spousta otazníků o bezpečnosti trhu s alkoholem. Zatímco drobní výrobci lihovin se teď bojí, že zkrachují, velké společnosti by kauci ještě zvýšily.
Pět milionů korun. Tolik by měli jako kauci za své podnikání zaplatit výrobci a distributoři lihovin. Počítá s tím návrh zákona o povinném značení lihu, o kterém dnes jednal zemědělský výbor sněmovny. Debatu ale přerušil. Poslancům totiž chodí spousty dopisů od podnikatelů, které by tato kauce mohla zničit.
Trestní stíhání v metanolové kauze vede policie proti 45 lidem, 12 z nich drží ve vazbě. Zastavila ho však v případě jednatele Likérky Drak Pavla Čanigy, podle státního zástupce oslabily podezření vůči němu další výpovědi. Vyšetřování metanolové kauzy se stěhuje z celé republiky do Zlína.
Jednatel Likérky Drak Pavel Čaniga podle celní správy nemluví pravdu, když tvrdí, že už na jaře vrátil kolky, které se později objevily na pančovaných lihovinách. Mluvčí Generálního ředitelství cel Radiožurnálu řekl, že se jim vrátila jen malá část kolků a statisíce jich jsou stále v oběhu.
| ČRo 1 - Radiožurnál, Mirko Kašpar, Roman Verner|Zprávy z domova
Policisté zadrželi podnikatele Radka Březinu i jednatele distribuční firmy Verdana Roberta Sedlaříka. Oba podle vyšetřovatelů zřejmě stojí za šířením jedovatého alkoholu. Hotel zlínského podnikatele Březiny prohledávala celé odpoledne zásahová jednotka. Kriminalisté si z místa odvezli řadu dokumentů.
Hotel Lázně Kostelec u Zlína obsadila zásahová jednotka. Budova patří zlínskému podnikateli Radku Březinovi, který je spojován s metanolovou kauzou. Podle České televize stojí Březina i za Likérkou Drak a nejspíš i dalším nebezpečným lihem.
5:27
|Andrea Kratinová, Klára Bílá, Mirko Kašpar, Simona Bartošová|Zprávy z domova
Policie dnes obvinila jednatele Likérky Drak Pavla Čanigu z trestného činu ohrožování zdraví závadnými potravinami, a to na základě důkazů objevených při domovní prohlídce. Během několika hodin má být jasno i o Čanigově vazbě. Policie k ní už podala podnět a souhlasil s ní i zlínský státní zástupce.
Originál tuzemák od Likérky Drak, který letos vyexpedovala firma Verdana, nesmí od čtvrtka na trh. Potvrdil to mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce Pavel Kopřiva. Rozbory prokázaly, že v lahvích tuzemáku ve skladu Verdany byl jedovatý metylalkohol.
Zlínská policie pokročila v kauze jedovatého alkoholu. Ráno oznámila, že zadržela jednatele Likérky Drak Pavla Čanigu. Stalo se tak den poté, co byly ve zlínském skladu firmy Verdana nalezeny tisíce lahví s etiketou likérky a rozbory u části z nich prokázaly 50procentní množství metanolu. Čanigu kriminalisté vyslýchají. Po jednateli firmy Verdana Robertu Sedlaříkovi policie vyhlásila celostátní pátrání.
Tuzemák vyrobený Likérkou Drak obsahoval podle výsledků analýzy 50 procent metanolu. Lahve s mimořádně toxickým obsahem objevila Státní zemědělská a potravinářská inspekce minulý čtvrtek ve Zlíně. Podle inspektorů by mohlo množství metanolu zabít tisíce lidí.
7:09
|Vladan Dokoupil, Pavel Sedláček, Veronika Sedláčková, Kristina Winklerová, Zuzana Hálová|Zprávy z domova
Státní zemědělská a potravinářská inspekce zakázala prodej více než 56 tisíc litrů špatně označených lihovin z produkce Likérky Drak. Lahve objevila v neregistrovaném skladu ve Zlíně. Chybělo jim řádné označení výrobních šarží na obalech, nedalo se proto jednoznačně určit, odkud alkohol pochází a jak je starý.
Z čistírny odpadních vod v Bystřici pod Hostýnem teče do řeky špatně vyčištěná voda. Čističku poškodila likérka Drak. Její zaměstnanec minulý týden vypustil do kanalizace líh, když vyplachoval sto čtyři kusy tisícilitrových nádrží. Etikety likérky Drak se před časem objevily také v metanolové aféře. Majitel však trvá na tom, že je někdo padělal a zneužil.
První láhve s novými kolky dnes ráno sjely z výrobní linky ve vizovické likérce Rudolf Jelínek. Firma kvůli prohibici a zákazu exportu na čtyři dny přerušila výrobu. Za celou dobu metanolové aféry ztratila na tržbách necelých 50 milionů korun. To se teď snaží dohnat dvousměnným provozem.
Slovenští celníci zadrželi šest a půl tisíce podezřelých lahví s etiketou české likérky Drak. Úřady teď zkoumají, jestli nebyly etikety falšované a jestli lahve neměly závadný obsah. Na Slovensku stále platí zákaz dovozu a prodeje českého tvrdého alkoholu.
Tvrdý alkohol bude možné znovu prodávat. Rozhodla o tom vláda. Povolený je ale jen alkohol vyrobený před začátkem letošního roku, anebo s novými kolky. U starších lahví z letošního roku musejí výrobci doložit původ lihu, mají na to 60 dní. Podle Unie výrobců a dovozců lihovin to nebude problém. Poctivé likérky to prý zvládnou rychle.
Vláda má dnes na programu částečné uvolňování trhu s tvrdým alkoholem. I tak je ale otázka, jestli přijatá opatření nezačnou platit až v pondělí, a to kvůli pátečnímu státnímu svátku, jak upozornil ministr zemědělství Petr Bendl.
Zákaz prodeje a vývozu alkoholu od 20 procent vadí většině českých výrobců tvrdého alkoholu, ne však likérce Američana Kyla Bairnsfathera z Bělé pod Pradědem na Jesenicku. Ten se na rozdíl od jiných krachu nebojí, ani velkých ztrát. Výpadek příjmů pokryje ze svých rezerv.
Zástupci Unie výrobců a dovozců lihovin a Českého svazu pro značkové výrobky navrhují čtyři kroky, které by měly pomoci k vyřešení stávajících prohibičních opatření na tvrdý alkohol. Tuzemské likérky se kvůli zastavenému odbytu bojí problémů, mnoho firem bude muset přerušit výrobu.
Tvrdý alkohol se nesmí v Česku prodávat už týden, od včerejšího večera je zakázán i jeho vývoz. To vadí některým producentům lihovin, kteří dnes proto vládě navrhnou, jak bojovat proti černému trhu s destiláty. Vláda údajně dosud návrhy, jak by bylo možné kvalitu alkoholu garantovat, nevyslyšela.
Případný zákaz exportu tvrdého alkoholu za hranice České republiky tvrdě zasáhne i známou karlovarskou Becherovku. Vedení společnosti se to nelíbí – všechny jejich výrobky jsou prý kvalitní a bezpečné. Poškozenou pověst prý budou napravovat možná i několik let.
Během dneška se objevily náznaky toho, jak by bylo možné odblokovat zákaz prodeje tvrdého alkoholu. Ve skladech je nyní kvůli částečné prohibici podle dostupných údajů přes 20 milionů lahví.