Více než 56 tisíc litrů alkoholu z Likérky Drak nesmí na trh
Státní zemědělská a potravinářská inspekce zakázala prodej více než 56 tisíc litrů špatně označených lihovin z produkce Likérky Drak. Lahve objevila v neregistrovaném skladu ve Zlíně. Chybělo jim řádné označení výrobních šarží na obalech, nedalo se proto jednoznačně určit, odkud alkohol pochází a jak je starý.
„Kontrola tam nalezla přes třicet tisíc spotřebitelských balení, to znamená lahví, ale také šestilitrových plastových kanistrů lihovin, které nebyly označeny šarží. Šarže je přitom velmi důležitý údaj, protože umožňuje spárovat konkrétní výrobek s průvodní dokumentací, která potom umožňuje dále zjistit, odkud pochází líh,“ potvrdil tiskový mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.
Tiskový mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce Pavel Kopřiva a jednatel společnosti Likérka Drak Pavel Čaniga mluvili o případu lihovin z neregistrovaného skladu
Inspektoři zároveň odebrali deset vzorků a poslali je na laboratorní analýzu. Začátkem příštího týdne by tak mělo být jasné, jestli se v lahvích nenacházel také jedovatý metanol.
Lihoviny našla inspekce spolu s celníky ve skladu společnosti Verdana z Bystřice pod Hostýnem, která je výhradním distributorem produktů likérky pro celé Česko.
„Tvrdím, že všechno je v naprostém pořádku. Všechny výrobky jsou řádně zdaněné, je odvedena spotřební daň,“ vysvětlil jednatel Likérky Drak Pavel Čaniga, který s postihem nesouhlasí. „Je to okolkované pravými kolky, jak jsme zjistili. Takže já vůbec nechápu, kde zas hledají problém,“ dodal.
Odmítl, že u veškerého uskladněného alkoholu chybí šarže, připustil ale, že u části zboží je údaj špatně čitelný. Slíbil také, že brzy dojde k nápravě a láhve budou přeznačeny. „Šaržuje to stroj, člověk neuhlídá všechno. Toto zboží nebylo prodáváno, nebylo uváděno na trh,“ bránil se Čaniga.
Policie zabavila z účtu obviněného v kauze metyl 600 tisíc korun
Číst článek
Pokud provozovatel skladu dodatečně nepředloží průvodní dokumentaci k alkoholu, což požaduje mimořádné opatření ministerstva zdravotnictví, bude nutné lihoviny zlikvidovat.
„Z toho mimořádného opatření jednoznačně vyplývá, že musí být tato dokumentace doložena do 60 dnů od jeho vyhlášení. Pokud tak provozovatel neučiní, bude muset být předmětný alkohol zlikvidován v souladu s požadavky zákona o odpadech,“ řekl Kopřiva.
Jedovatým alkoholem se na Ostravsku otrávil další muž, leží v nemocnici
Číst článek
Čaniga zatím nepočítá s možností, že bude nutné část lihovin vylít. Věří totiž, že všechny údaje půjde dohledat. Také jednatel firmy Verdana Robert Sedlařík slíbil rychlou nápravu.
„Určitě veškeré zboží, které mám na skladě, je zaevidované, je nakoupené s odvedenou spotřební daní. Takže na všechny tyto položky mám doklady, které jsem dodal 1. 10. na celní úřad Zlín,“ potvrdil.
Upozornil, že sklad není prodejní a neslouží ani k výdeji zboží, nemusí být proto hlášen. Má prý také řádnou nájemní smlouvu.
Nárok na prominutí daně
V souvislosti s metanolovou aférou dnes vláda oznámila, že obchodníci mohou do 15. prosince požádat o prominutí daně z příjmu kvůli likvidaci alkoholu, u kterého se nepodaří prokázat nezávadný původ.
„Alkohol, který je označen neporušenými, nepoškozenými kontrolními páskami, to znamená v uzavřených baleních, pokud bude zlikvidován pod celním dohledem, bude zakládat nárok příslušného daňového poplatníka,“ přiblížil náměstek ministra financí Ladislav Minčič. Odhad rozpočtového dopadu je prý v řádu desítek milionů korun.
Obchodník se tedy musí obrátit na celní správu, předložit potřebné doklady, že alkohol řádně zakoupil, a zlikvidovat lihoviny podle zákona o odpadech.
„V takovém případě mu vznikne nárok na slevu na dani nebo na odpuštění daně z příjmu v té výši spotřební daně, kterou byla zatížena láhev, kterou zlikvidoval. Jenom těch míst, které bude muset celní správa navštívit, odhadujeme mezi 30 až 50 tisíci,“ potvrdil ministr financí Miroslav Kalousek z TOP 09.