Odložit pobyt v lázních se může vyplatit, od ledna se nebude vybírat stokorunový regulační poplatek
Odložit pobyt v lázních až do nového roku se pacientům může vyplatit. Dá se tak ušetřit několik tisíc korun. Minimálně v lednu a v únoru se totiž nebude platit stokorunový regulační poplatek za den v nemocnicích ani v lázeňských zařízeních. Ministerstvo zdravotnictví už má hotovou novelu, která částku snižuje na 60 korun, ale kvůli předčasným volbám by mohla začít platit nejdříve v březnu.
„Měla jsem jet do lázní na přelomu listopadu a prosince. Ale vzhledem k tomu, že se v lednu a únoru nebude platit 100 korun za den pobytu, jednala jsem s ubytovací kanceláří a bylo mi vyhověno. Dostala jsem termín až v lednu,“ popisuje pacientka Dana.
Do lázní má jet na tři neděle a přesunutím termínu ušetří přes dva tisíce korun. Že by pacienti mohli tímto způsobem ušetřit, přiznává také prezident Svazu léčebných lázní Eduard Bláha.
Odložit pobyt v lázních se může pacientům vyplatit, na začátku roku se nebude vybírat poplatek za pobyt. Další podrobnosti zjišťovala redaktorka Lenka Jansová
„To samo o sobě může vést řadu lidí k tomu, aby svého lékaře navštívili až o něco později a do lázní jeli až v době, kdy se tento poplatek platit nebude,“ připouští.
„Trochu s tím počítáme, že budeme mít možná slabší konec roku a relativně trochu silnější začátek roku,“ dodává.
Leden a únor bez poplatku může ovlivnit chování pacientů také podle ministerstva zdravotnictví.
„Samozřejmě pokud pacientům jejich lékař lázně indikuje a schválí to revizní lékař, tak tomu nic nebrání. Pacienti se mohou objednat nebo požadovat lázně v tomto termínu. Na druhé straně ale nečekám nějaký skokový nárůst po novém roce,“ říká náměstek Martin Plíšek z TOP 09.
V lázních se regulační stokorunový poplatek za den týká jen pacientů, kterým hradí celý pobyt zdravotní pojišťovna. Ne těch, kteří si stravu a ubytování platí ze svého.