Občané i představitelé státu vzpomněli 15. výročí pádu komunismu
Dvakrát se 17. listopad zapsal do moderních dějin naší země. V roce 1939 studenti vystoupili při pohřbu Jana Opletala proti zvůli nacistických okupantů. O padesát let později se brutální zásah komunistické policie proti pokojné studentské demonstraci stal roznětkou k probuzení občanské společnosti. Na pražskou Národní třídu od rána přicházejí lidé se svíčkou či květinou, aby si připomněli události, které vedly k pádu totality před 15 lety. Celá politická elita se odpoledne sešla v Poslanecké sněmovně.
Prezident Václav Klaus při té příležitosti zdůraznil, že díky 17.listopadu žijeme dnes ve svobodě, o jaké se našim předkům ani nesnilo.Před plénem, ve kterém zasedl i někdejší duchovní vůdce odporu proti komunismu a první polistopadový prezident Václav Havel, varoval před vytvářením nových mýtů, přikrašlováním skutečnosti a snahou přepisovat dějiny:
"Jsou snahou - řady z nás - definovat se jako věční rebelové a hrdinové. Jsou snahou chápat komunistickou éru jako pouhou aberaci, jako téměř nepochopitelnou zvláštnost a výchylku, jako - běžnými pohledy - nevysvětlitelnou událost, jako jakousi vně nás vzniklou pohromu, kterou jsme si nezasloužili a kterou jsme nikdo z nás nezpůsobili."
"Tak tomu nebylo. Vznik této éry byl logickým důsledkem celé řady předcházejících kroků a událostí. Byl důsledkem ideologického kvasu konce devatenáctého a začátku dvacátého století, z něhož vyplynulo, že bylo tehdy nakročeno chybným směrem. Byl jedním z variant oné ortegovské "vzpoury davů", organizované a vedené těmi, kteří se do role vůdců těchto davů sami postavili, kteří chtěli moc, kteří sami sebe považovali za předvoj lidstva, kteří chtěli být avantgardou lepších zítřků, kteří nevěřili v člověka, ale v abstraktní ideje, jimž člověk měl být podřízen a obětován."
"Nedopusťme, abychom se navěky rozdělili na skupiny s diametrálně odlišnou pamětí. Nedopusťme, abychom se rozdělili buď na jen-viníky a nebo na jen-oběti této éry," apeloval Klaus.
Celé znění projevu Václava Klause si můžete přečíst ZDE.
Politici by neměli uhýbat před výzvou 17. listopadu. Ve svém vystoupení před Poslaneckou sněmovnou to řekl její předseda Lubomír Zaorálek. Podle něj se totiž pravá podstata revoluce z před patnácti let ztrácí pod nánosem zkreslených historek. Zaorálek zároveň zdůraznil, že případnou debatu politiků nemá veřejnost brát jako jejich snahu si ji pro sebe ukrást. "Někomu se může zdát, že 15 let je příliš krátká doba a příliš malý odstup od tehdejších událostí. Někomu se také může zdát, že politikům žádná podobná hodnocení a komentáře nepřísluší, že historie patří historikům. Naopak tvrdím, že je možná nejvyšší čas se do této debaty pustit. Netvrdím, že debata politiků musí poskytnout rozhodující klíč k pochopení tehdejších událostí, ale tvrdí, že politici mají a musí být součástí této veřejné debaty."
Premiér Stanislav Gross zdůraznil, že se naše společnost nesmí zastavit, ale naopak stále myslet na budoucnost. Poukázal na to, že se Česku podařilo za posledních 15 let přiblížit k prosperujícím státům a získat předpoklady k tomu, aby lidé dosáhli lepší životní úrovně: "Myslím.si, že ty měřitelné údaje, které dnes můžeme položit na stůl, toto jednoznačně dokládají a myslím si, že se o ně v mnohých oblastech zasloužili všichni ti, kdo za posledních 15 let tento stát vedli v různých pozicích a měli možnost ho společně ovlivňovat."
Předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek vyzdvihl význam listopadu 89 jako začátek cesty k plnohodnotné demokracii. Je ale přesvědčen, že máme ještě v tomto směru rezervy. Podle něho jsme sice dokázali vybudovat dost demokratických mechanismů a institucí, nemáme v nich ale dost demokratů: "Prokazuje .to praxe represivních orgánů, které sice ctí principy právního státu, avšak ne vždy si jasně uvědomují, že je třeba ctít principy demokratického právního státu, jehož organickou součástí je přirozená úcta a respekt k lidským právům a svobodám, zakotveným v Listině."
Žijeme v demokracii která ovšem ještě má některé dětské nemoci. Tak ve svém projevu v poslanecké sněmovně chrakterizoval Česko po patnácti letech od listopadového převratu předseda nejsilnější opoziční strany ODS Mirek Topolánek. Neopomenul však také upozornit na současné problémy, které se dotýkají i jeho osobně. "Naše země.je již 15 let svobodná a demokratická. Myslíme, konáme a žijeme svobodně, naše lidská a občanská práva, majetek a soukromí požívají ochrany demokratických institucí.Vše přímo úměrné tomu, že tak můžeme činit právě a teprve 15 let a přes nejrůznější výjimky z tohoto tvrzení, nedostatky, výkyvy a pochybnosti."
Vystoupil i předseda KSČM Miroslav Grebeníček. Jako jediný ze zástupců parlamentních stran neskrýval výhrady k vývoji v Česku po listopadu 1989: "Každý člověk má právo vlastního hodnocení reality a vlastní volbu hodnot. Odmítám však přitakávat módnosti vulgárního antikomunismu, který se dostal dokonce i do školních učebnic." Exprezident Václav Havel a většina poslanců opoziční ODS a vládní Unie svobody-DEU projev předsedy KSČM bojkotovali.
Šéf Unie svobody Pavel Němec označil 17. listopad 1989 za symbol novodobé české demokracie. Zároveň poděkoval všem, kteří se před tímto datem snažili s komunistickým režimem bojovat: "Bez jejich.úsilí by konec konců žádný listopad 1989 nebyl a mýlí se ten, kdo si myslí, že je tomu jinak. Jim vděčíme za znovunabytou svobodu a je na místě se zamyslet, zda se k nim chováme s náležitou úctou a zda jim dnešní společnost projevuje dostatek vděčnosti, kterou si zaslouží."
Přímo na místo brutálního útoku komunistické policie na studenty, k pamětní desce na Národní třídě, od rána proudí lidé s květinami a svíčkami v rukou. Odpoledne se stovky převážně mladých lidí sešly na Albertově, odkud se vydaly na pochod Prahou. Z Národní třídy, kde studenty v roce 89 zastavily obušky policistů, pak pokračovaly dál na Václavské náměstí.
K vzájemné šarvátce došlo dnes před pražským sídlem KSČM v ulici Politických vězňů mezi odpůrci a příznivci komunistů. Několik desítek lidí tam demonstrovalo proti vzrůstající politické síle komunistů. Ve vypjaté atmosféře plné ostrých slov a strkanic musela zasáhnout i policie. Několik aktérů chce oznámit příslušnému úřadu kvůli spáchání přestupku. Půjde zejména o mladé komunisty, kteří neuposlechli výzvy k sundání šátku z obličeje.