Návrh o urychleném vysílání vojáků do ciziny má podporu 67 poslanců. Projednal ho i výbor pro obranu
Poslanci navrhují novelu Ústavy, která by vládě umožnila urychleně vyslat vojáky do zahraničí. Armáda by tak mohla například v utajení poslat jednotku na osvobození unesených českých občanů. Parlament by se misí zabýval až následně. Návrh předkládá skupina poslanců v čele s předsedkyní sněmovního výboru pro obranu Janou Černochovou (ODS). Jak uvedla, podepsalo ho 67 poslanců.
Novela Ústavy byla předložena poslanci již v minulém volebním období, tehdy ale nebyla schválena. Podle Černochové je jejím cílem, aby se v akutních případech zrychlilo a zefektivnilo vysílání vojáků do zahraničí.
„Nově by v jakékoliv situaci, kdy je to nezbytně nutné a kdy je třeba reagovat v řádu desítek hodin, mohla vláda vyslat skupinu vojáků do zahraničí svým rozhodnutím na dobu nejdéle 60 dnů až se zpětným posvěcením oběma komorami Parlamentu,“ poznamenala Černochová.
K vyslání vojáků na misi by stačil souhlas vlády, navrhl Babiš. Proti Ústavě, reagují Hamáček a Filip
Číst článek
Pokud by misi poslanci nebo senátoři neschválili, byla by ukončena. Vláda už podle Černochové podobnou pravomoc má, ale pouze ve vybraných případech a neobsáhne všechna možná rizika.
Premiér Andrej Babiš (ANO) v pondělí před odletem do Bruselu na novinářský dotaz řekl, že návrh spolupodepsal. Pokud by podle něj byli Češi v cizině drženi teroristy jako rukojmí, není myslitelné, aby vyslání vojáků předem projednával veřejně Parlament.
„Takové věci se konají v utajení. Nemůžeme s tím jít ven a každému říkat, že někam pošleme jednotku, aby osvobodila naše lidi,“ uvedl. Zákonnou úpravu podpořil letos již při návštěvě jednotky speciálních sil v Prostějově.
Schvalování průjezdů vojsk
Kromě například únosu českých občanů by se novela mohla týkat zapojení do operace sil velmi rychlé reakce NATO, které musí být připraveny zakročit proti nepříteli v několika dnech.
Novela Ústavy zároveň řeší proces, při kterém se schvalují přelety a průjezdy vojsk jiných zemí přes české území. V současné době vláda a Parlament vydávají tento souhlas plošně, podle kritiků by měl být schvalován jednotlivě každý průjezd, což v praxi není z časových důvodů možné.
Černochová řekla, že návrh již projednala na semináři se členy výboru pro obranu, kde se k němu vyjádřil také ústavní právník Jan Kudrna. Zabývali se jím také někteří senátoři.
„Již jsme o tom s kolegy z našeho výboru předběžně jednali a jsme připraveni se tomuto návrhu seriózně věnovat,“ uvedl předseda senátního výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Pavel Fischer. Bezpečnostní situace ve světě se podle něj posunula a je třeba na ni reagovat.