Německé gynekoložky dostaly u soudu pokutu za to, že napsaly, jak provádějí potraty
Pokutu 2000 eur (51 000 korun) uložil v pátek německý soud každé ze dvou gynekoložek, které uznal vinnými z porušení zákona o reklamě na potraty. Informovala o tom agentura DPA. Dnešní proces v Berlíně byl první od konce února, kdy německý parlament schválil po ostrém sporu ve vládě novelu paragrafu trestního zákoníku, která se týká mimo jiné informování o umělém přerušení těhotenství.
Před letošní změnou paragrafu 219a o reklamě na potraty hrozil v Německu lékařům trest i za to, že informují o tom, že potraty provádějí. Nyní sice mohou na svých internetových stránkách uvádět, že se u nich lze umělému přerušení těhotenství podrobit, nadále ale nesmějí zveřejnit jakékoli podrobnosti. Zakázaná zůstala i reklama na potraty.
Šestapadesátiletá gynekoložka Bettina Gaberová a její o čtyři roky mladší kolegyně Verena Weyerová dostaly v pátek u berlínského soudu pokutu každá 2000 eur. Státní zastupitelství žádalo, aby soud nařídil každé zaplatit 7500 eur (192 000 korun).
Weyerová (vlevo) a Gaberová
Na internetových stránkách společné praxe ženských lékařek stálo, že k výkonům, které jedna z nich poskytuje, patří i „umělé přerušení těhotenství bez narkózy pomocí léků“.
Právě tím porušily podle soudu gynekoložky zákon, jenž zakazuje poskytovat podrobnější informace o potratech včetně metody, jakou se provádí. O bližší informace musejí ženy žádat oficiální poradny.
Odvolání
Lékařky na místě oznámily, že se hodlají proti rozsudku odvolat. Připraveny jsou svůj případ dovést až k ústavnímu soudu. Jejich obhájce zákon, který zakazuje poskytovat informace o způsobu provedení potratu, označil za „bláznivý“. „Věcná informace přece nemůže být trestná,“ uvedl.
Umělé přerušení těhotenství je v Německu sice zakázané, ale za určitých podmínek zůstává beztrestné. Například když se žena před zákrokem poradí, nechá si tři dny na rozmyšlení a potrat se uskuteční do 12. týdne těhotenství.
Debata o paragrafu 219a vyvolala na počátku tohoto roku spor ve vládě kancléřky Angely Merkelové. Zatímco konzervativní unie CDU/CSU nechtěla ustanovení nijak měnit, sociální demokracie (SPD) chtěla paragraf o „reklamě na přerušení těhotenství“ zcela zrušit. V tom SPD podporovala i levicová opozice.