Nekontrolujete, zda zahraniční e-shopy odvádí DPH, kritizují nejvyšší kontroloři finanční správu

Správa daně z přidané hodnoty (DPH) u zasílaného zboží a vybraných služeb mezi státy Evropské unie není dobře nastavena, zjistil Nejvyšší kontrolní úřad. Rozvoj elektronického obchodování podle něj zastihl správu DPH nepřipravenou. Problém tkví hlavně v nedostatečné mezinárodní výměně informací a v nevhodném rozdělení pravomocí mezi jednotlivé členské státy. Podle NKÚ navíc finanční úřady nedostatečně kontrolovaly osoby povinné odvádět DPH.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejvyšší kontrolní úřad

Nejvyšší kontrolní úřad | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Kontroloři se zaměřili na správu DPH při přeshraničním elektronickém obchodování mezi obchodníky a spotřebiteli v letech 2015 až 2017.

Nákup léků bez soutěže a za různé ceny. Kontrolní úřad prověřil hospodaření tří nemocnic

Číst článek

„Kontrola ukázala, že hodnota zaslaného zboží a poskytnutých vybraných služeb, stejně jako hodnota odvedené DPH do Česka nejsou vůbec známy,“ konstatují nejvyšší kontroloři.

Podle úřadu se přitom jedná o významné množství peněz. „Jen od roku 2015 do poloviny roku 2017 z České republiky odešly prokazatelné transakce za nejméně 100 miliard korun,“ zjistili kontroloři.

Odpovědnost za výběr DPH při přeshraničním elektronickém obchodování má stát, do kterého byly zboží nebo vybrané služby poskytnuty z jiné země.

„Problém je, že pokud dodavatel sám od sebe českému finančnímu úřadu uzavřený obchod nepřizná, tak se o něm daný správce daně vůbec nemusí dozvědět. A pokud o něm neví, nemůže daň vyměřit ani ji případně vymáhat,“ vysvětluje člen kolegia NKÚ Jiří Kalivoda, který kontrolu vedl.

Náhodné a ojedinělé vyhledávání

Navzdory nevhodně nastavenému systému měly orgány finanční správy možnost se přeshraničními obchody aktivně zabývat, tvrdí NKÚ. Prověřované finanční úřady tak ale podle kontrolorů činily nedostatečně a vyhledávání bylo náhodné a spíše ojedinělé.

Kontrola NKÚ v České poště: reklamací je o pětinu víc, převod poboček na smluvní partnery vázne

Číst článek

Kontroloři vyhledali všeobecně známé webové stránky patnácti zahraničních e-shopů a provozovatelů elektronických tržišť a dotázali se u Finančního úřadu pro Moravskoslezský kraj, jestli jsou tyto e-shopy v Česku registrovány k platbě DPH a jak plní své povinnosti.

„Potřebné informace, ze kterých by bylo jasné, jestli a jak by v Česku měli tito provozovatelé odvádět DPH, finanční správa neměla,“ konstatoval NKÚ.

‚V něčem jsme evropská špička‘

Nedostatečnou kontrolu zahraničních e-shopů ale odmítá mluvčí Generální finanční ředitelství (GFŘ) Petr Habáň. Finanční správa podle něj považuje kontroly v oblasti elektronického obchodování za jednu z priorit.

Systém centrálního nákupu nefunguje, státní správa neušetřila, zjistil kontrolní úřad

Číst článek

„V některých oblastech kontrolní činnosti, které zpráva NKÚ kritizuje, patří Česko naopak k evropské špičce,“ uvedl Habáň.

Finanční ředitelství se hájí také tím, že současný systém mezinárodní výměny informací není nastavený na plošné a reciproční prověřování transakcí.

„Kontrolní mechanismy tak není možné systémově zajistit, protože členským státům není uložena povinnost zavedení podrobné evidence a povinnost daňových subjektů sdělit údaje z takové evidence správcům daně,“ uvádí zpráva ředitelství.

Kontrolu provedl NKÚ paralelně se Spolkovým účetním dvorem Německa tak, aby bylo možné ověřit i fungování takzvaného zvláštního režimu jednoho správního místa. Systém se i přes některé nedostatky osvědčil, protože snížil administrativní zátěž správců daně i daňových subjektů, uvádí zpráva NKÚ.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme