Nečasova vláda je poslední den u moci. Ušetřila, ale reformy se jí nepodařily

Nastalo loučení - vláda Petra Nečase má sbaleno a před sebou poslední den u moci. Ve středu prezident Miloš Zeman jmenuje takzvanou úřednickou vládu Jiřího Rusnoka.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér v demisi Petr Nečas na summitu EU v Bruselu

Premiér v demisi Petr Nečas na summitu EU v Bruselu | Zdroj: Reuters

Od začátku se Nečasova vláda prezentovala jako kabinet rozpočtové odpovědnosti a boje proti korupci.

Prosadila dva úsporné státní rozpočty, snížila rychlost zadlužování a výdaje ve státní správě. Za to například Česko společně s Estonskem dostalo uznání Evropské unie a oběma zemím se zvýšil rating.

Počet státních zaměstnanců klesl o 10 tisíc, což vláda slibovala a také provedla. Sociální systém je po změnách více adresný. Snaha je, aby lidé peníze nezneužívali, například za ně nenakupovali alkohol. Ti už příspěvek nedostanou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Ranního Interview Radiožurnálu byla Radka Pavlišová z Transparency International

Pracovní trh je pružnější díky novele zákoníku práce. Zvýšil se limit pro dohodu o provedení práce, odstupné se počítá podle počtu odpracovaných let u zaměstnavatele. Vláda také prosadila důchodovou reformu, o které se pouze diskutovalo 15 let.

Nečasově kabinetu se naopak nepovedlo vysvětlovat nutnost a přesné dopady reforem. I kvůli tomu obliba vlády a jejích kroků rapidně klesala. Reformy školství a zdravotnictví se rozbíhají o dost pomaleji, než si vláda přála. Lidé neměli dost informací o tom, co je čeká. Příkladem jsou poplatky u lékaře nebo nadstandardy ve zdravotnictví.

Zhruba každý čtvrtý člověk někdy podle globálního průzkumu Transparency International uplácel

Číst článek

Velké fiasko je projekt sKaret pro výplatu sociálních dávek. Celou práci Nečasova kabinetu pak zastínily skandály kolem podezření z korupce v nejrůznějších kauzách. Na to ale někteří odborníci reagují tak, že to byla právě Nečasova vláda, která nechala policii a justici pracovat, a proto po letech vycházejí případy na světlo.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Ranním Radiožurnálu hodnotil Nečasovu vládu politolog z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy Josef Mlejnek

„Zejména oceňuji emancipaci justice a policie. Konečně v důsledku uvolnění činnosti policie a státního zastupitelství vlastně skončila Nečasova vláda,“ řekla Českému rozhlasu Radka Pavlišová z Transparency International. Poměrně dobře si Nečasova vláda stojí i ve statistice zkoumaných výroků serveru Demagog.cz : 559 pravd a 73 lží.

Podle politologa Josefa Mlejnka jsou největším úspěchem Nečasovy vlády církevní restituce. „To je vlastně jediná veliká věc, pokud jde o rozsah, která se podařila. Jedině církevní restituce bychom mohli označit slovem reforma nebo významnější změna. Protože ostatní změny jsou víceméně kosmetické dílčí úpravy, a pokud jde třeba o důchodovou reformu, ta de facto skončila fiaskem, protože se do nového systému skoro nikdo nepřihlásil. Takže výsledek vlády vzhledem k ambicím, které měla, vzhledem k tomu, co si dala do programového prohlášení, je hodně mizivý,“ myslí si.

Večeři se Zemanem nechtěli ministři v demisi komentovat. Nejdéle se zdrželi Picek a Mlsna

Číst článek

Jako největší chybu odcházejícícho kabinetu Mlejnek hodnotí to, že koalice ODS, TOP 09 a Věcí veřejných, respektive LIDEM, většinu energie strávila rozbroji mezi sebou a uvnitř stran navzájem, kvůli čemuž neměla na prosazení zásadnějších změn čas.

Vláda ČR | Foto: Český rozhlas

Jitka Hanžlová, Nikola Bojčev, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme