Národní rada postižených chce víc peněz na léčbu duševně nemocných
Práva duševně nemocných u nás nejsou podle Národní rady osob se zdravotním postižením dostatečně chráněná. Chybí samostatný zákon, který by péči o psychicky choré řešil. Podle rady postižených se porušování práv týká často nedobrovolné hospitalizace duševně nemocných a nedůstojných podmínek v léčebnách.
Národní rada postižených proto chce iniciovat vznik zákona, který by postavení nemocných řešil. Rada chce zároveň získat víc peněz na léčbu duševně nemocných.
Psychiatrická péče je totiž u nás podle ní podfinancovaná. Z objemu peněz, které ročně do zdravotnictví putují, jsou pro psychiatrii vyčleněná necelá čtyři procenta.
"Odhadujeme, že v Česku je více než 150 tisíc lidí s duševním onemocněním. Z celkového rozpočtu, který je vydáván na zdravotnictví a činí asi 240 miliard korun, je na péči o lidi s duševním onemocněním alokováno asi osm miliard korun," což je podle předsedy rady Václava Krásy velký nepoměr.
Podle Krásy by také ministerstvo zdravotnictví mělo zvýšit platbu pojišťoven za tuto léčbu: "Léčebny jsou velmi zanedbané a je nepochybné, že je potřeba, aby byly do tohoto oboru alokovány další finanční prostředky."
Dalším krokem, který by situaci duševně nemocných zlepšil je vzdělání zdravotního personálu: Je důležité, aby na úrovni ministerstva bylo více vzdělávání zdravotníků v problematice duševního onemocnění," dodává Krása.
Na často nedůstojné podmínky v psychiatrických léčebnách upozorňovala už loňská zpráva ombudsmana.
Přečtěte si také:
Práva duševně nemocných jsou porušována, upozorňuje Národní rada
České zdravotnictví dostane další miliardy z Evropské unie
Scientologové demonstrovali v Praze proti konferenci psychiatrů
Julínek odvolal ředitele psychiatrické léčebny v Bohnicích
Za moderní formy terapie začali bojovat psychiatři
Psychiatři poukazují na zneužívání svého oboru