Náměstek ministra je politickým postem i v zahraničí
Současný primátor Ústí nad Labem Jan Kubata z ODS se dnes ujímá funkce náměstka ministra spravedlnosti. Tam bude mít na starosti oblast vězeňství. Podle serveru Deník.cz chce ale Kubata dosloužit na postu primátora a nevzdal se ani kandidatury do zastupitelstva městského obvodu Střekov, kde bydlí.
Na ministerstvech tak pokračují personální změny po nástupu vlády Petra Nečase. Středo-pravá koalice kolem jmenování nových náměstků tvrdě vyjednávala například v rezortu obrany, financí, vnitra, dopravy nebo školství.
O výměně náměstků na ministerstvech mluvil na Rádiu Česko komentátor Českého rozhlasu Petr Nováček.
„V posledních letech je to zavedeno zhruba tak, že koaliční strany mohou vznést nárok, aby měly své zástupce ve funkci náměstků na těch ministerstvech v jejichž čele stojí ministři z partnerských stran. Tak to většinou bývá, ale jsou i výjimky,“ popisuje obecné zásady pro výběr náměstků politický komentátor Českého rozhlasu Petr Nováček.
„Nejsme tak přísní jako třeba v Německu, ale zase na druhé straně nebývá praxí, aby se ministr nechal kontrolovat někým z opozice. Taková situace tady nikdy nenastala. Pořád je to ale neskonale volnější, než jak to bylo za první republiky. Za první republiky ministerstva patřila stranám a strany je dokonce dědily po volbách,“ porovnává Nováček.
Slovensko
Na Slovensku se posty přidělují podle pravidla: koho ministr, toho náměstek. Tedy, že šéf rezortu patří do stejné partaje jako jeho nejbližší podřízení. Platí, že každá nová vláda si striktně dosazuje své lidi, a opozici rozhodně nenechává nahlížet pod prsty ministrům.
Například od nástupu kabinetu Ivety Radičové v červenci se vyměnili na ministerstvech všichni náměstci, přičemž vesměs platí, že jsou ze stejné strany jako jejich ministerští šéfové. Ve slovenské politice se nepěstuje opoziční kontrola, kdy vládního ministra kontroluje aspoň jeden opoziční náměstek.
Kabinet Radičové sice chtěl být k opozici vstřícnější než bývalý premiér Fico, a trochu vylepšit politickou kulturu v zemi, nakonec ale nová vláda stejně vsadila výhradně na svoje lidi. Výjimku mezi slovenskými náměstky představuje jistý František Palko, takový slovenský Eduard Janota, který také prožil na ministerstvu financí několikero střídání vlád.
Německo
V Německu jsou podobné funkce také politickou záležitostí. Každý ministr má dva parlamentní státní tajemníky neboli náměstky, kteří musí být členy Bundestagu a jako se oficiálně uvádí, musí být ministrovi nápomocni při prosazování politických cílů. Je-li ministr z FDP, i náměstci jsou členy této strany, nikoli z řad koaličního partnera.
Kromě toho má každý ministr minimálně jednoho nejčastěji také dva ministerské tajemníky, kteří jsou nejvýše postavenými úředníky. I když jde vesměs o odborníky na daný obor, i oni jsou v naprosté většině stejné politické příslušnosti jako ministr. Například Gerhard Hoofe přešel z ministerstva pro mládež a rodinnou politiku na ministerstvo práce společně s ministryní van der Leyenovou.
V Německu se se změnou vlády mění i všechny pozice státních tajemníků.
Maďarsko
V Maďarsku je situace trochu jiná. Přestože dubnové parlamentní volby vyhrála s dvoutřetinovou většinou strana Fidesz. Vítězná strana funguje v symbióze s Křesťanskodemokratickou lidovou stranou, nejde ale o koalici.
Speciální je i rozdělení rezortů. V Maďarsku mají pouze osm ministrů plus jednoho vicepremiéra z řad křesťanských demokratů. Rezorty jsou většinou vrcholové a soustřeďuje se v nich více oblastí než je zvykem. Například pod ministerstvo národních zdrojů spadá kultura, školství, sport, sociální věci, rodina, mládež a zdravotnictví.
V čele podrezortů jsou státní tajemníci, tajemníci zodpovědní za styk s parlamentem a tajemník odpovědný za chod úřadu.
Polsko
V Polsku, kde koaliční vládu tvoří dvě strany - Občanská platforma premiéra Donalda Tuska a Polská strana lidová - je na rozhodnutí příslušného ministra, koho si na svůj úřad vybere. Většinou ale platí, že v rámci koaličního vyjednávání o obsazení různých postů jsou náměstci spíše dosazováni politickými stranami.
Ale například na ministerstvu financí je devět náměstků, mezi kterými jsou zcela apolitičtí odborníci, kteří mnohdy přežívají různé vlády. V některých případech si totiž ministr nové vlády ponechá kvalitní úředníky, kteří sice byli loajální předešlé politické garnituře, ale nejsou členy třeba opoziční strany.
V poslední době právě opozice v Polsku kritizuje fakt, že vládní Občanská platforma dnes kontroluje všechny ústavní funkce.