OBRAZEM: Z barokního mostu v Náměšti nad Oslavou padá dva roky po opravě omítka. Město hledá viníka

Náměšť nad Oslavou řeší, kdo udělal chybu při rekonstrukci mostu. Necelé dva roky po opravě se z něj začíná odlupovat omítka | Foto: František Jirků | Zdroj: Český rozhlas

Místní v Náměšti nad Oslavou mu přezdívají náš malý Karlův most. Teď ale pozorují, jak z něj začínají na některých místech opadávat kusy omítky. Vedení města řeší s projektantem a stavební firmou, kdo udělal chybu.

Náměšť nad Oslavou Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Celková oprava mostu vyšla na necelých 12 milionů korun, neuběhly od ní ani dva roky. „Tady vidíte, kde to nejvíc trpí,“ ukazuje starosta Jan Kotačka (nez.) na místo nad oblouky, kde se z mostu odlupují kusy bílé omítky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kdo udělal chybu při rekonstrukci mostu v Náměšti nad Oslavou?

„To by se určitě dít nemělo. Potvrzuje to jak zhotovitel, tak projektant,“ zdůrazňuje starosta Kotačka.

Město má obavy, že zatím jen lokální poškození budou postupovat dál. „Když to nezastavíme, za rok ten most bude vypadat tak, že neprošel žádnou rekonstrukcí,“ zlobí se starosta.

Radnice se pokusila stavbu mostu reklamovat, zatím neúspěšně. Jak projektant, tak stavební firma podle starosty vzkázali, že postupovali, jak měli.

„Necháváme to teď na odbornících, kteří zkusí spor mezi projektantem a zhotovitelem rozsoudit,“ plánuje starosta Kotačka. „Na podzim sem přijede odborná firma, která odebere vzorku z mostu.“

Vladimír Vráblík ze stavební společnosti CBT, která most opravovala, se odmítl vyjádřit.

Zástupce projekční kanceláře PRIS Martin Řehulka teď celou situaci řeší s vedením města.

3:01

Naděje pro zámek v Libějovicích na Strakonicku. Chátrající barokní památku koupili noví majitelé

Číst článek

„Navrhovali jsme moderní materiály, ale to bylo ze strany Národního památkového ústavu odmítnuto. Největší problém celé stavby je tvar vnější strany, voda tam stojí a vždycky na to prší,“ popsal.

Ředitel telčské pobočky Národního památkového ústavu Libor Karásek tvrdí, že památkáři při konzultacích akceptovali stanovisko projektanta.

„Byla tam schválená akrylová omítka, která je odolná proti pronikání vody. Není to tradiční vápenná omítka, ale už novodobý materiál,“ připomíná šéf památkářů.

Při opravě mostu stavbaři mimo jiné položili do vozovky novou železobetonovou desku nebo postavili nové zdi ze speciálních mrazuvzdorných cihel.

František Jirků Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme