Na demonstraci proti dobám dojezdu k lékaři se sešlo několik set lidí
Několik set lidí se dnes sešlo před ministerstvem zdravotnictví na pražském Palackého náměstí na demonstraci, kterou svolaly mimo jiné zdravotnické odbory, rada postižených a svaz pacientů. Nelíbí se jim, jak chce úřad stanovit dojezdové doby k lékaři a čekací lhůty na operace. Bojí se proto, že péče bude nedostupná.
Třeba praktický lékař má být dostupný do tři čtvrtě hodiny jízdy. Na nový kyčelní kloub by se nemělo čekat déle než 35 týdnů. Na operaci šedého zákalu by měl člověk jít do tří měsíců. Podle předsedy Národní rady osob se zdravotním postižením Václava Krásy jsou podobné lhůty nepřijatelné.
„Opravdu mohou být oblasti, kde lidé budou ohroženi na zdraví právě proto, že zdravotní péče bude pro ně příliš vzdálená. Je velmi problematické přepravit pár kilometrů člověka, který leží na lůžku. A když potom bude dojíždět dvě, tři hodiny, to je velký problém,“ poznamenal Krása.
Redaktorka Lenka Jansová a náměstek ministra zdravotnictví Martin Plíšek v Ozvěnách dne
Předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková se zase bojí, že se budou zavírat celé nemocnice. A s nimi i třeba pohotovosti: „Co se týká navrhovaných změn, právní předpis ministerstva zdravotnictví by umožnil, aby se v nemocnicích začala rušit lůžka, oddělení a celé nemocnice.“
Na pražském Palackého náměstí se symbolicky 5 minut po 12. hodině sešlo podle policie zhruba 250 lidí, odboráři to spočítali na dvakrát tolik. Na pódiu stála celou dobu smrtka s kosou a protestující drželi transparenty s nápisy: ‚Pane ministře, mluvte s námi‘ nebo ‚Kdo chce v Česku žíti, musí zdravý býti‘.
Podle ministerstva zdravotnictví mají navrhované limity lidem naopak zaručit, dokdy nejpozději musí ošetření dostat a do jaké maximální vzdálenosti se za ním vypraví. Většina pacientů se pak prý k lékaři dostane rychleji, než stanovují limity.
Pořadatelé akce napsali ministrovi Leoši Hegerovi (TOP 09) otevřený dopis, ve kterém ho žádají, aby nařízení stáhl a dál s nimi jednal. Ministr je v současné době ve Spojených státech na služební cestě. Před úřad mezi demonstranty ale přišel jeho náměstek Martin Plíšek.
Podle něj by nařízení vlády mělo začít platit až od ledna příštího roku. Plíšek tvrdí, že řadu připomínek už v návrhu, který poputuje příští týden na vládu, zohlednili. Například se už zkrátily některé čekací lhůty.
„Časovou lhůtu pro náhradu kyčelního kloubu jsme stanovili na maximálně 35 týdnů, náhradu kolenního kloubu 52 týdnů. U pacientů s roztroušenou sklerózou jsme do tohoto nařízení vlády zakotvili, že do čtyř týdnů od stanovení diagnózy musí být zahájena léčba,“ upřesnil Plíšek.
Náměstek ministra zdravotnictví Martin Plíšek a předseda Národní rady zdravotně postižených Václav Krása mluví o protestech proti dobám dojezdu v Ozvěnách dne na Radiožurnálu.mp3
Václav Krása provažuje lhůty za příliš dlouhé, například u onkologických operací činí půl roku, a do té doby podle jeho slov mohou pacienti zemřít.
Na dodržování lhůt mají podle návrhu dohlížet zdravotní pojišťovny. Nařízení o časové dostupnosti by mělo doprovodit nové reformní zákony ve zdravotnictví, které by měly začít platit od dubna.
„Protože se posiluje úloha zdravotních pojišťoven, tak je velké nebezpečí v tom, že zdravotní pojišťovny půjdou postupně až na tu dobu, kterou stanoví zákon, že nebudou využívat kratší,“ uvedl Václav Krása.