Na Boží hod velikonoční se v křesťanských i lidových zvycích oslavuje
Vrcholí Velikonoce. Křesťané po celém světě si na velikonoční vigilii připomněli Ježíšovo zmrtvýchvstání, Boží hod velikonoční se nese už zcela ve znamení jeho oslav. K velikonoční neděli patří také další lidové zvyky.
Vzkříšení Ježíše Krista je pro křesťany centrálním bodem jejich víry – smrt není konec, ale začátek nového života.
Obrovskou radost a naplnění z toho, co se stalo, prožívá také římskokatolický kněz Pavel Semela, který spravuje farnost u svatého Antonína v pražských Holešovicích.
„Je to nejradostnější období celého roku, kdy prožíváme radost z těch nejdůležitějších událostí z Ježíšova života i tedy pro nás jako věřící, kteří se k němu s důvěrou obracíme,“ vysvětluje.
Význam oslav Kristova vzkříšení Krista vysvětlil pro Český rozhlas kněz Pavel Semela
Podle evangelia přicházejí v neděli ráno ženy k Ježíšovu hrobu, ale kámen je od vchodu odvalen. Uvnitř nikoho nenacházejí, jenom lněná plátna a roušku, do kterých byla ovinuta Ježíšova hlava.
„Vidím v tom především úžasnou zprávu o tom, že smrt nemá poslední slovo v našem životě. Na příkladu Ježíšova zmrtvýchvstání vidím, že boží láska k nám i tuto z našeho pohledu definitivní tečku překonává, že je silnější,“ připomíná Pavel Semela.
Skončil také přísný půst. Dodnes nosí katolíci i pravoslavní velikonoční pokrmy k posvěcení a platí, že čím dál na východ, tím bohatší je tradice svěcení pokrmů a objemnější je obřadní koláč, košíky s uzenou šunkou i klobáskami.
„Tento zvyk má určitě souvislost s předchozí postní dobou, kdy po sobotní vigilii začínáme oslavovat i co se týče pokrmů. Neděle jako Boží hod boží velikonoční je tím prvním celým dnem, kdy prožíváme tuto oslavu,“ potvrzuje Semela.
I když pro většinu Čechů Velikonoce zítřkem skončí, velikonoční doba jako taková končí až 50. dne, tedy slavností seslání Ducha Svatého – Letnic.
Vzkříšení se slaví i na koních
Oslavu vzkříšení Krista provázejí také lidové zvyky. V některých krajích se podle etnografky Jiřiny Langhamerové zachovala tradice žehnání polí:
Za tradiční velikonoční jízdou můžete vyrazit do saského Ostritz
Číst článek
„To se děje tak, že se sejde mládež – dělají to muži – na návsi vystrojení v černém na koních a objíždějí pole se zpěvy o vzkříšeném Kristu. Já jsem to zažila jednou v Lužici, kde se to traduje po mnoho generací. Je to úžasný zážitek. Tam se sejde třeba 300 jezdců z různých vesnic, objíždějí pole, pak jsou u kostela, tam se modlí růženec. Je to ohromný rituál.“