MPSV připravuje změnu v pěstounských dávkách. Mohou o ně přijít prarodiče
Stát chystá změny v přístupu k pěstounské péči. Výsledkem poměrně dlouhodobého procesu by mělo být míň dětí v ústavech a víc v náhradních rodinách. Proto se mají příspěvky určené pěstounům zvýšit. S jedinou výjimkou. Pokud se o potomka starají jeho prarodiče. Ti mají podle MPSV vyživovací povinnost, takže na odměnu nemají nárok. Návrh ministerstva čeká teď připomínkové řízení.
Ředitel Odboru dávkových systémů a rodiny na Ministerstvu práce a sociálních věcí Miloslav Macela v Ozvěnách dne upřesnil, že odejmutí příspěvku pěstounům - prarodičům by se týkalo jen odměny za výkon pěstounské péče.
„Ale i v případě pěstounské péče prarodičů bude mít rodina nárok na všechny ostatní dávky, tedy příspěvky na úhradu potřeb dítěte, příspěvek při převzetí dítěte, případně i na motorové vozidlo,“ přiblížil.
O tématu v Ozvěnách dne mluvili ředitel odboru dávkových systémů a rodiny MPSV Miloslav Macela a zakladatelka Občanského sdružení Rozum a cit Jarmila Máliková.
Připomněl, že hlavním důvodem odejmutí odměn prarodičům je jejich vyživovací povinnost vůči vnoučatům. Navíc MPSV podle něj také chce také udělat jisté rozlišení mezi tímto typem péče a ostatními pěstouny, které by chtělo ministerstvo profesionalizovat.
Zakladatelka Občanského sdružení Rozum a cit Jarmila Máliková v Ozvěnách dne uvedla, že sdružení považuje změny a instituty, které jsou v návrhu MPSV za významné a potřebné. Nicméně s některými návrhy nesouhlasí.
Jde podle ní například o paušální odejmutí odměn prarodičům. „Situace v je v každé jednotlivé rodině individuální. Může jít třeba o babičku, která sama vychovává vnouče, je v důchodu a má měsíční příjem kolem 10 tisíc korun, pak situace těchto rodin je velmi obtížná i po finanční stránce,“ vysvětlila.
Miloslav Macela v této souvislosti zdůraznil, že návrh zákona zatím není konečný, je v připomínkovém řízení.
Zneužívání dávek
Macela také potvrdil, že některé sociálně slabší rodiny příbuzenské pěstounské dávky zneužívají. Například nahlásí, že se o vnuky starají, přitom žijí s jejich rodiči ve společné domácnosti.
„Dostali jsme signály od několik úřadů práce, že skutečně v terénu dochází k situaci, kterou můžeme označit za určité zneužívání, nebo za účelovou pěstounskou péči. Tam musí více pracovat sociální pracovníci a soud,“ vysvětlil.