Boj proti spalničkám: ministr Vojtěch chce očkování pro všechny zdravotníky z rizikových oddělení
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za hnutí ANO) chce, aby ředitelé fakultních nemocnic nechali naočkovat proti spalničkám všechny zdravotníky na vybraných odděleních, jako jsou například urgentní příjmy. Dopisem k tomu vyzve i krajské nemocnice. K očkování by mělo dojít v následujících týdnech.
Situace kolem šíření spalniček je totiž podle Vojtěcha vážná. Očkováni proto budou všichni zdravotníci vybraných odděleních, aniž by se zjišťovalo, jestli mají proti spalničkám protilátky nebo ne.
„Zdravotníci musí být v tomto směru také odpovědní a nechat se naočkovat,“ řekl Vojtěch Radiožurnálu.
Proočkovanost klesá i kvůli mýtům na internetu, vedlejších účinků je nepatrně, říká doktorka
Číst článek
„Až potom budeme čelit tomu, že vypadne urgentní péče v Praze, nebo někde jinde – v Ostravě a podobně, tak nevím, co budeme dělat,“ dodal s odkazem na loňský případ spalniček u zdravotníka v Motole, kvůli kterému se tam uzavřel urgentní příjem.
Proočkovanost se ale snižuje také u hexavakcín. „I tam se někde dostáváme k 90 procentům,“ uvedla předsedkyně sdružení dětských praktiků Ilona Hülleová.
U spalniček je to ještě o 10 procent méně. Aby se nemoc nešířila, mělo by přitom očkování mít přes 90 procent populace.
Od začátku roku se spalničkami v Česku nakazilo už víc než 90 lidí.
Spalničky
Spalničky se projevují horečkou, kašlem, rýmou, světloplachostí a zarudnutím očních spojivek. Uvnitř úst se mohou objevit bělavé tečky se zarudlým okolím. Čtvrtý až pátý den je patrná sytě červená až fialová vyrážka, která začíná na záhlaví a šíří se na obličej, krk, břicho a končetiny. Účinnou prevencí před nakažením je jen očkování. Proti nemoci není léčba, mírní se pouze příznaky.