18 exekucí a bydliště na úřadě. Přesto firma získala od ministerstva zakázky na respirátory za 310 milionů
Ministerstvo zdravotnictví si v uplynulých týdnech objednalo dodávky respirátorů od firmy Recea Prague za celkem 310 milionů korun. Piráti nyní upozornili na to, že proti jednateli této společnosti se vede hned 18 exekučních řízení, trvalé bydliště má navíc hlášeno na úřadě městské části Praha 5. Podle předsedy strany Ivana Bartoše jsou u firmy pochybnosti o její důvěryhodnosti a od šéfa resortu Adama Vojtěcha (za ANO) požaduje vysvětlení.
„Požádal jsem pana ministra, aby toto dodání zboží popsal počínaje výrobcem, dále uvedením jednotlivých prostředníků až po finální dodání ministerstvu zdravotnictví. Zajímalo mě rovněž, jak jeho úřad vyhodnotil důvěryhodnost svých dodavatelů,“ uvedl předseda Pirátů Ivan Bartoš.
Cena respirátoru spadla během dne o 616 korun. Projděte si přehled nákupů ministerstev a krajů
Číst článek
Bartoš kvůli pochybnostem o dodavatelské firmě podal ve sněmovně také písemnou interpelaci. V dokumentu upozorňuje dále na to, že firma měla dosud roční tržby 116 tisíc korun a má záporný vlastní kapitál. Od ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) proto požaduje vysvětlení.
Šéf zdravotnictví pro Seznam Zprávy řekl, že to „nevypadá ideálně, ale nežijeme v optimální době“. „Hrál tam roli čas, nicméně firmy kontrolujeme s celníky. Pokud by měly finanční problémy, věděli bychom to,“ popsal serveru proces výběru dodavatelů ochranných pomůcek v boji proti koronaviru.
18 exekucí
Jenže v tomto případě se ukázalo, že kontrola nemusela být dostatečná. Jednatel firmy Recea Prague Jan Kunc má podle veřejné evidence na sobě 18 exekucí a trvalé bydliště má hlášené na úřadě městské části Praha 5.
Firma navíc podle Vojtěcha nedodala část ochranných pomůcek v požadované kvalitě, některé objednávky proto resort stornoval, napsaly dále Seznam Zprávy. Ministr na twitteru uvedl, že resort zatím firmě zaplatili 6,9 milionu korun za část jedné objednávky.
Uveďme to na pravou míru. K dnešnímu dni jsme firmě Recea Prague za repirátory FFP2 zatím zaplatili 6,9 mil. za část jedné objednávky. Dalších 5 jsme stornovali, protože firma zboží nedodala v termínu. U dalších 3 objednávek jsou ještě respirátory na testech a čekáme na výsledek.
18:08 – 17. 04. 2020
Kunc pro server však pochybení odmítl. „Mám podepsané smlouvy, které jsou platné. Já je plním. My jsme víceméně udělali vše, co jsme měli. Situace se teď má tak, že mám u ministerstva 190 milionů, které mi nezaplatilo,“ prohlásil.
Ministerstvo s firmou Recea Prague uzavřelo od 18. března celkem šest objednávek na respirátory třídy FFP2, jak vyplývá z přehledu na webu resortu. Naposledy to byla dodávka skoro 158 tisíc kusů daných ochranných pomůcek v hodnotě 51 milionů korun. Za kus resort platil v rozmezí od 162 do 324 korun.
Problematické zakázky
Piráti chtějí ale od ministra vysvětlit i další problematické nákupy. Připomněli případ společnosti La Factory, od níž ministerstvo zdravotnictví nakoupilo medicínské masky za 1,2 miliardy korun. Firma přitom byla do té doby nečinná, podle účetní závěrky měla nulové tržby, neměla žádné zaměstnance a její aktiva činila 99 tisíc korun.
Senát umožnil pokutovat přestupky ohledně koronaviru pokutou až 10 000 korun, ale až v květnu
Číst článek
„Tato společnost působí jako prázdná schránka a je na první pohled zřejmé, že se jedná o pouhého prostředníka. Ve stavu nouze neprobíhají z logických důvodů klasická výběrová řízení, nicméně to neznamená, že bychom měli rezignovat na transparentnost a efektivitu,“ uvedl předseda Pirátů Bartoš.
Nákup zdravotnických prostředků od La Factory kritizovali tento týden i lidovci. Jejich místopředseda Tomáš Zdechovský vyzval, aby tento nákup prošetřila policie. Pokud by se ukázalo, že ministerstvo při zadání zakázky zneužilo nouzový stav, měl by podle Zdechovského Vojtěch rezignovat.
Výdaje ministerstva zdravotnictví i dalších resortů v době koronavirové epidemie podrobně server iROZHLAS.cz zmapoval. Z porovnání vyšlo, že Vojtěchův resort nakupoval v některých případech až šestkrát dražší pomůcky než například ministerstvo vnitra. Právě tyto dvě instituce nakupují od propuknutí epidemie pomůcky v největších počtech.
Cena výrazně kolísala v případě ministerstva zdravotnictví také v čase. Například 12. března nakoupil resort respirátory FFP2 za 866 korun bez DPH, o den později od stejné společnosti už jen za 250 korun. S nákupem ochranných pomůcek pak ministerstvo zdravotnictví začalo 11. března, tedy deset dní po první potvrzeném případů nákazy koronavirem na českém území. Zmíněná smlouva na devět tisíc respirátorů za 866 korun byla prvním nákupem ministerstva.