Mandátový výbor přerušil jednání o vydání Roznera z SPD. Poslanci chtějí vyslechnout státní zástupkyni

Sněmovní mandátový a imunitní výbor v úterý přerušil jednání o vydání poslance SPD Miloslava Roznera. Poslanci ještě chtějí vyslechnout dohledovou státní zástupkyni, která se z úterního jednání omluvila. Informoval o tom předseda výboru Stanislav Grospič z KSČM. Policie o vydání Roznera k trestnímu stíhání žádá kvůli jeho výrokům na adresu romského tábora v Letech u Písku.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanec SPD Miloslav Rozner

Poslanec SPD Miloslav Rozner | Foto: Kateřina Šulová | Zdroj: ČTK

Výbor, stejně jako v jiných případech, jednal za zavřenými dveřmi. Na úterý si přizval vyšetřovatele, dozorujícího státního zástupce i poslance Miloslava Roznera. Dostavili se všichni pozvaní až na omluvenou dohledovou státní zástupkyni.

‚Popřel holokaust.‘ Přečtěte si, co píše policie v žádosti o vydání poslance SPD Roznera

Číst článek

Rozner, který je jinak členem mandátového výboru, je z projednávání této věci vyloučen. Při odchodu nechtěl nic komentovat.

Novinářům pouze řekl, že se vyjádří až na plénu sněmovny, kde chce říct vše, co řekl v úterý členům výboru. „Zvu vás tímto, přijďte, rád vás tam uvidím na galerii,“ dodal.

Předseda výboru Stanislav Grospič uvedl, že termín dalšího jednání výboru podle něj není stanoven. Sněmovna by prý mohla hlasovat o vydání až na své další schůzi.

„My jsme usoudili, že vzhledem k výpovědím vyšetřovatele Policie ČR a dozorového státního zástupce by bylo dobré přece jenom si vyslechnout stanovisko dohledového státního zástupce,“ řekl novinářům Grospič.

„Takže jsme opětovně požádali o její účast tak, aby nekolidovala s jejím pracovním vytížením a samozřejmě dovolenou, kterou řádně čerpá,“ dodal.

Výbor se podle něj zároveň dohodl, že si vyžádá i zprávu o dohledu nad činností dozorového státního zastupitelství v této věci a vyšetřovatele. Až obdrží odpověď, bude v přerušeném jednání pokračovat.

‚Neexistující pseudokoncentrák‘

Žádost o vydání Miloslava Roznera k trestnímu stíhání má pouze půl druhé stránky, jak už dříve informoval server iROZHLAS.cz, který má dokument k dispozici.

„Ano, nejsem takový odborník na kulturu jako třeba pan exministr Herman, ale bezesporu bych nikdy nevyhodil z okna půl miliardy za likvidaci fungující firmy kvůli neexistujícímu pseudokoncentráku.“

Miloslav Rozner (poslanec SPD)

Stojí v něm také to, že vyšetřovatelé chtěli původně celou věc odložit. Státní zástupce ale v pokynu nařídil zahájit trestní stíhání. Poslanec Rozner podle něj totiž „popřel holokaust“.

Rozner v minulosti při kritice rozhodnutí někdejší vlády o odkupu vepřína nedaleko pietního místa v Letech u Písku použil spojení „neexistující pseudokoncentrák“. Sešlo se kvůli tomu několik trestních oznámení.

Policisté chtějí Roznera stíhat pro podezření z popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidia. Podle SPD existují pochyby o objektivitě vyšetřování případu, poslanci hnutí již dříve deklarovali, že budou proti Roznerově vydání.

Tábor v Letech vznikl podle historiků v roce 1940 nejdříve jako kárný pracovní pro muže, kteří nemohli prokázat zdroj obživy. Měli v něm končit i kočovníci. V roce 1942 se tábor změnil na sběrný tábor pro Romy.

Prošlo jím 1308 romských mužů, žen i dětí, 327 z nich v něm zemřelo, přes pět stovek skončilo v Osvětimi. Nacisté podle odhadů odborníků vyvraždili 90 procent českých a moravských Romů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme