Mezinárodní den Romů má přispět ke zlepšení soužití
Na dnešek připadá Mezinárodní den Romů. Ten se slaví od roku 1990 a připomíná první setkání romských představitelů 8.dubna 1971 u Londýna.
Na setkání pak navazoval první romský kongres. Účastníci ze 14 zemí včetně tehdejšího Československa tady přijali romskou hymnu a vlajku. Tehdy, před 37 lety delegáti na kongresu mluvili o tom, že by se Romové měli zapojit do rozhodování o sobě, že se jim nedaří na pracovním trhu, mají nízké vzdělání, žijí v horších podmínkách a ostatní obyvatelé se na ně dívají skrz prsty.
Dnešní romští aktivisté na serveru iHned.cz tvrdí, že kdyby se podobný sjezd konal dnes, témata by se neměnila. Dženo se minulý týden dokonce obrátilo otevřeným dopisem na prezidenta Václava Klause. Vyzvalo ho, aby se zasadil o dodržování lidských práv a zlepšení situace Romů.
K romské národnosti se při posledním sčítání lidu přihlásilo v Česku podle serveru Hospodářských novin asi 11.700 lidí. Podle odhadů tady ale žije přibližně čtvrt milionu Romů. Analýza prokázala, že zhruba třetina z nich bydlí v ghettech.
Mezinárodního den Romů aktivisté tentokrát nechtějí svátek připomínat hudbou a tancem, ale výstavou o rasovém násilí a zapálením svíček. Jejich plamen má podle organizátorů symbolizovat i naději na lepší budoucnost, kterou prý Romové chtějí vzít do vlastních rukou.