Meteorologové varovali před vichřicí
Česko čeká během noci další vichřice. Kromě jiných problémů může opět zkomplikovat dopravu. Policisté proto znovu varují řidiče, aby zvážili nutnost své cesty, a pokud je opravdu nezbytné vyjet, pak jen s potřebným vybavením, včetně dostatku jídla a tekutin. Samozřejmostí by měly být i sněhové řetězy, písek, lopata a tažné lano nebo tyč. Právě při sněhové kalamitě uprostřed týdne provoz výrazně brzdila nepojízdná vozidla, a to i na dálnici D1.
Naše území zasáhne večer a v noci na zítřek další orkán. Navíc bude silně sněžit. Podle meteorologů napadne v noci 10, na horách až 40 cm sněhu. Na horách budou zuřit sněhové bouře. Může při nich vzniknout takzvaná "bílá tma" - kdy silný vítr víří sníh a dochází k zdánlivému splynutí země a oblohy a výraznému snížení dohlednosti.
Rychlost větru může na horách dosahovat až 125ti kilometrů za hodinu. "Vítr tedy bude velice silný, ale nebude se jednat o takové rychlosti jaké byly spojené s talkovou níží Kyrill v minulém týdnu. Ale i tak tento vítr může způsobit rozsáhlé škody," řekla Českému rozhlasu Milena Ferebauerová z Českého hydrometeorologického ústavu.
Meteorologové odhadují, že během neděle a noci na pondělí napadne do 10 cm, na horách 10 až 40 cm nového sněhu. V pondělí napadne 1 až 10 cm, zejména na severních horách až 15 cm nového sněhu. Při sněžení a silném větru se budou tvořit četné sněhové jazyky, ve vyšších polohách a na horách i závěje. Během noci na pondělí v polohách pod 500 m nad mořem očekávají smíšené srážky a teploty nad nulou, čím se riziko tvorby sněhových jazyků sníží.
Zejména ve vyšších a horských polohách ale očekávaji výskyt sněhových bouří. Spojuje se při nich účinek silného větru, který víří sníh a mrazu, což může ochromit veškerou dopravu. Dochází ke zdánlivému splynutí země a oblohy a výraznému snížení dohlednosti (tzv. bílá tma). Přitom je orientace velmi obtížná.
Výstražná informace Českého hydrometeorologického ústavu proto obsahuje doporučení výrazně omezit venkovní pobyt a jízdy autem. Je potřeba sledovat informace o meteorologické situaci, v případě nutnosti jízdy sledovat zpravodajství Zelené vlny a volit maximálně opatrný způsob jízdy. Je třeba počítat s možnými komplikacemi a výrazným prodloužením doby dojezdu na dané místo. Zimní pneumatiky a při cestě do hor i sněhové řetězy by měly být samozřejmostí. Na horách je nezbytné sledovat informace horské služby o zákazu vstupu do lesů, poškozených vichřicí z minulého týdne, zákazu hřebenových túr, stupních lavinového nebezpečí a dodržovat jejich pokyny.
Problémy mohou být o to větší, že na řadě míst jsou po vichřici z minulého týdne v lesích polomy. Proto je nutné dodržovat zákaz vstupu do lesů! Za silného větru je třeba dodržovat následující bezpečnostní pravidla: Nezdržovat se v blízkosti větších stromů, u kterých může dojít k jejich vyvrácení nebo ulomení větších větví. Dávat pozor na možnost pádu drátů elektrických rozvodů. Možnost výpadků elektrického proudu. Za jízdy přiměřeně snížit rychlost, náhlý boční náraz větru může učinit dopravní prostředek neovladatelným. Pro omezení škod na majetku zabezpečit okna, skleníky, lehčí věci umístěné na volném prostranství, ukotvit anténní stožáry, stavební jeřáby apod.
Podrobnou předpověď počasí naleznete ZDE.