Merkelová pochválila Česko za dodržování závazků fiskálního paktu
Německá kancléřka Angela Merkelová a premiér Petr Nečas za sebou mají pracovní oběd i krátkou schůzku. Jak uvedli na společné tiskové konferenci, hlavními tématy jednání byly jaderná energetika a fiskální pakt. Na návštěvu Prahy má kancléřka vyhrazeno jen několik hodin. Setkala se také s prezidentem Václavem Klausem a chystá se diskutovat se studenty Univerzity Karlovy.
Podle Angely Merkelové byl rozhovor s premiérem Nečasem velmi přátelský, oba politici ale k žádnému překvapivému prohlášení nedospěli. Potvrdilo se, že hlavním tématem byla energetika. Kancléřka zopakovala, že energetická koncepce je vlastní záležitostí každé země Evropské unie.
Tiskovou konferenci kancléřky Merkelové a premiéra Nečase sledovala německá zpravodajka Českého rozhlasu Klára Stejskalová
Premiér Nečas slíbil transparentnost při výstavbě dalších dvou jaderných reaktorů a znovu potvrdil, že Česko je připraveno veřejně a otevřeně o výstavbě Temelína diskutovat s německou veřejností. Kancléřka také na tiskové konferenci pobaveně odmítla spekulace, že by rozšíření Temelína Německo podpořilo výměnou za český podpis pod fiskálním paktem.
Značný prostor v diskuzi byl věnován potížím, které má česká přenosová síť s přetlakem elektřiny z větrných parků v Baltském moři. Nečas po setkání s Merkelovou zdůraznil, že nechce energii z Německa blokovat pomocí transformátorů tak, jak o tom uvažují například Poláci.
Německo už prý navíc plánuje, jakým způsobem vést energii ze severu země na jih bez použití kanálů v sousedních zemích. Zrychluje proto podle kancléřky schvalovací řízení pro výstavbu a modernizaci své energetické soustavy.
Ani skutečnost, že se Česká republika nepřipojila k fiskálnímu paktu, který má vést k finanční stabilizaci Evropské unie, kancléřka nekomentovala vyhraněně, například prohlášením, že by se Česko dostávalo do izolace. Řekla, že Německo na českou vládu žádný tlak kvůli podpisu smlouvy o fiskální Unii nevyvíjí. Pro Německo je důležité, aby fiskální pakt podepsaly především státy, které platí eurem.
Ocenila naopak, že Česká republika dodržuje všechny závazky, které jsou ve fiskálním paktu obsaženy. Nečas zdůraznil, že pravidla rozpočtové zodpovědnosti bude Česká republika plnit i nadále:
„My také uznáváme, že má-li se zachovat měnová unie, musí se změnit ve fiskální unii. Jednoznačně se ukázalo v uplynulých letech, že je to nutná cesta a že také musí vést k hlubší integraci členských zemí eurozóny včetně větší koordinace jejich hospodářských politik. To je prostě politická a ekonomická realita.“
Merkelová má prezentovat svůj pohled na ekonomiku v příštím roce
Číst článek
Stejně tak postoj k dluhové krizi prý mají obě země společný. „Dlouhodobým řešením rozpočtových problémů je důraz na konkurenceschopnost našich ekonomik, to znamená dokončení vnitřního trhu a povzbuzení konkurenceschopnosti evropských ekonomik,“ prohlásil Nečas.
Merkelová rovněž připomněla přínos bývalého prezidenta Václava Havla ke zlepšení česko-německých vztahů. Oba politici se pak shodli, že vzájemné vztahy jsou na výborné úrovni.
„Ony opravdu jsou nejlepší v historii, ale vidíme, že strategická příprava kancléřky vychází z toho, že se v této zemi vyzná a že velmi dobře a pozorně sleduje, co se tady děje, protože si právě na závěr své cesty vymínila setkání s mladými lidmi na univerzitě, kteří se generačně i názorově liší jak od ministerského předsedy, tak od prezidenta republiky,“ vysvětluje odborník na Německo Jaroslav Šonka.
Přetěžování přenosové soustavy se podle ČEPS má řešit na nejvyšší politické úrovni
Číst článek
Angela Merkelová stráví v Praze celkem pět hodin. Krátce navštívila prezidenta Václava Klause a čeká ji ještě asi hodinová debata se studenty. Mluvit bude na téma evropské integrace a budoucnosti Evropské unie.