Mene Tekel přináší obrázky z terezínského ghetta i rekonstrukci politického procesu

Desátý ročník festivalu proti totalitě Mene Tekel dnes v Praze začíná vernisáží sedmi výstav sdružených v rámci projektu Kde domov můj. Malířka Helga Hošková-Weissová například představí své dětské kresby z Terezína. Festival potrvá do neděle a nabídne také koncerty, besedy nebo filmy.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mene Tekel

Mene Tekel | Foto: Mene Tekel

Helga Hošková-Weissová také v pátek převezme cenu Dáma české kultury. V terezínském ghettu strávila tři roky, během nichž namalovala přes sto obrázků znázorňujících život v táboře.

„Díla nakreslila tajně v Terezíně. Uchovala se velmi dobrodružným způsobem, protože když musela nastoupit s maminkou do transportu do Osvětimi, tak její strýc tam ty její práce zazdil. Naštěstí přežil, protože jedině on věděl, kde ty práce jsou. Po válce se tam oba vydali a ty práce byly objeveny,“ přibližuje organizátor Jan Řeřicha.

V sobotu se pak v budově Vrchního soudu v Praze uskuteční rekonstrukce politického procesu s Františkem Stříteským a studenty litomyšlského gymnázia, mezi nimiž bylo i devět mladistvých.

„V roce 1949 se vzepřeli tomu, že měli být začleněni ze Skauta a Junáka do ČSM a vytvořili vlastní skupinu. Bylo tam 24 studentů odsouzeno k vysokým, drakonickým trestům. Byl k tomu přiřazen i jejich učitel náboženství Stříteský,“ vysvětluje Řeřicha.

Obviněni byli „ze spolčování se navzájem i s jinými osobami za účelem zničení nebo rozvrácení lidově demokratického zřízení zaručeného ústavou“. Osmi obžalovaným hrozil dokonce trest smrti.

Soudu se tehdy účastnili zástupci studentů ze všech středních škol Pardubického kraje a během procesu byly předčítány petice požadující pro obviněné exemplární potrestání. Rozsudky se nakonec pohybovaly mezi půlročním odnětím svobody a 25 lety za mřížemi.

Stříteský byl propuštěn po deseti letech, z toho rok a půl prožil v naprosté izolaci. Vedení gymnázia zároveň vyloučilo obviněné studenty ze všech škol třetího stupně a znemožnilo jim tak přístup k dalšímu vzdělávání.

ČRo, Tereza Janouškovcová Bartůňková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme