Festival Mene Tekel vždy v době výročí komunistického puče z roku 1948 připomíná historické mezníky Česka i dalších evropských států a přináší svědectví o protiprávnosti totalitních režimů.
Ocenění a titul Rytíř a Dáma české kultury dnes dostali malířka Helga Hošková-Weissová, herečka Marie Tomášová, režisér a herec František Miška a výtvarník Jiří Sozanský. Všechny oceněné spojuje osobní vzdor proti totalitním režimům či perzekuce z jejich strany. In memoriam připadlo ocenění českému písničkáři, herci, skladateli a spisovateli Karlu Hašlerovi a spisovatelce Boženě Kuklové-Jíšové. Čestný titul Mecenáš české kultury si odnesla zakladatelka pražského Muzea Kampa Meda Mládková.
Soubor sedmi výstav nazvaný Kde domov můj připomíná v rámci festivalu proti totalitě Mene Tekel osudy vězňů z 50. let, ale i jejich rodin. Na slavnostní vernisáži byly oceněny také práce dětí, které se mohou každoročně zapojit do výtvarné soutěže. Letos se sešlo na 800 soutěžních děl.
Desátý ročník festivalu proti totalitě Mene Tekel dnes v Praze začíná vernisáží sedmi výstav sdružených v rámci projektu Kde domov můj. Malířka Helga Hošková-Weissová například představí své dětské kresby z Terezína. Festival potrvá do neděle a nabídne také koncerty, besedy nebo filmy.
Porotní síň pražského Vrchního soudu se zítra na několik hodin stane kulisou pro rekonstrukci politického procesu z roku 1948. Studenti právnické fakulty tak připomenou osud Josefa Brykse, pilota britského královského letectva a nositele Řádu britského impéria. Zatímco v Anglii o něm po válce vznikl film s názvem "Srdce v zajetí," v Československu ho komunistický režim odsoudil a poslal do jáchymovských dolů.
Unikátní cyklus dvou desítek fotografií Jiřího Doležela Stopy paměti bude poprvé vystaven v Praze. Soubor portrétů lidí z Olomoucka, kteří prošli nacistickými koncentračními tábory a komunistickým vězením, bude k vidění v pražském Karolinu v rámci festivalu Mene Tekel.
V Praze v pondělí začíná kulturní mezinárodní festival proti totalitě, zlu a násilí pod názvem Mene Tekel. Týdenní program s dokumentárními filmy, debatami, výstavami a koncerty vznikl podle jeho tvůrců jako reakce na nezájem společnosti o osud politických vězňů 50. let. A také na to, že se o tomto období dost neučí na školách.
V Praze začíná mezinárodního festivalu proti totalitě, zlu a násilí a pro paměť národa pod názvem Mene Tekel. Tématem 5. ročníku je ‚Reflexe totality v umění a vzdělávání‘. V rámci festivalu mohou návštěvníci zhlédnout výstavy, dokumenty, svědectví bývalých politických vězňů či rekonstrukce politických procesů.
V příznačný termín koncem února, kdy si připomínáme výročí komunistického převratu, který naši zemi uvrhl na cestu k nesvobodě, se koná projekt s názvem Mene Tekel. Tedy v přeneseném slova smyslu nejvyšší varování. Organizátoři chtějí upozornit především na důsledky vlády totalitních režimů nejen u nás, ale i v jiných zemích světa.