Pekarová Adamová obhájila post šéfky TOP 09, neměla protikandidáta. Prvním místopředsedou je Válek
Předsedkyní strany TOP 09 zůstává Markéta Pekarová Adamová, kterou na celostátním sněmu zvolilo 142 ze 177 hlasujících delegátů. Krýt záda jí bude nově zvolený první místopředseda strany Vlastimil Válek, který ve funkci nahradil senátora Tomáše Czernina. Ten se stal řadovým místopředsedou. Na stejný post kandidoval také předseda poslaneckého klubu TOP 09 Jan Jakob a exlídr strany Jiří Pospíšil. Ani jeden z nich při opakované volbě neuspěl.
Pekarovou Adamovou nakonec nevyzval žádný z možných protikandidátů. Stranu by tak měla vést i do příštích sněmovních voleb za dva roky. Delegátům poděkovala za podporu a slíbila, že bude „makat“ na tom, aby strana byla vidět a plnila své sliby.
Ve svém kandidátském projevu poukazovala na to, že se jí povedlo stranu dovést do vlády, jak slibovala. Přiznala však, že se straně nepovedlo prosadit vše, co si dala za cíl.
„Jistě si všichni dovedeme představit mnohem jednodušší situaci v čase našeho vládnutí,“ řekla s odkazem na ruskou agresi na Ukrajině a následnou energetickou krizi, která původní priority strany ve vládě přehodnotila.
„Bylo třeba se vypořádat s přílivem uprchlíků, energetickou závislostí na Rusku, zanedbávanou armádu bylo třeba začít modernizovat ještě rychleji, než jsme plánovali,“ popsala s tím, že se vládě postupně daří tyto problémy řešit. Kritizovala v tomto ohledu podle ní „populistickou opozici“ – opozičními stranami jsou aktuálně hnutí ANO a SPD.
„Firmy nekrachovaly, jak mnozí strašili. Lidé nepadali do chudoby, nenechali jsme nikoho padnout, jak jsme slíbili. Situace se pomalu zlepšuje. My se tedy konečně opět soustředíme na plán, intenzivněji řešit stav veřejných financí,“ dodala s odkazem na vládní škrty a už i senátem schválený konsolidační balíček.
Právě TOP 09 podle Pekarové Adamové je ve vládě nejhlasitější s ohledem na rozpočtovou zodpovědnost. „Vlastimil Válek zeštíhluje úřad a šetří, což dokazuje, že o úsporách nejen mluvíme, ale také je realizujeme,“ řekla a pochválila spolupráci i s dalšími stranami koalice Spolu, kterou tvoří kromě TOP 09 také ODS a KDU-ČSL.
Navzdory různým názorům na mnohé otázky se totiž strany rozhodly pro společnou kandidátku i pro nadcházející evropské volby.
„Rozdílnosti existují a budou dál – ostatně proto jsme ve třech samostatných stranách. Ale zaměření na budoucnost, střední třídu a její potřeby, pravicový pohled na svět, věcná řešení – to je tmel, který převážil i jako pojítko pro volby do Evropského parlamentu,“ řekla.
Bez konkurentů
Že bude obhajovat post předsedkyně strany TOP 09, avizovala Markéta Pekarová Adamová už dlouho před sněmem. Upozorňovala, že je třeba stranu připravit na kandidaturu do Evropského parlamentu, ale také na krajské a senátní volby v příštím roce.
Situaci před celostátním sněmem TOP 09 shrnuje v reportáži Daniela Tollingerová
Pro ty má Pekarová Adamová už dopředu připravené priority, které by chtěla z pozice předsedkyně jedné z vládních stran prosazovat.
„Pro nás je naprosto klíčové, abychom prosadili korespondenční volbu. Pro naše občany ze zahraničí je naprosto nezbytná, aby mohli snáze uplatnit své základní občanské právo. Chceme dotáhnout i důchodovou reformu, protože jinak v budoucnu nebudeme mít na důchody dostatek peněz,“ popisuje.
Krýt záda jí při tom bude nově zvolený první místopředseda strany, ministr zdravotnictví Vlastimil Válek, který nahradil v této stranické funkci senátora Tomáše Czernina.
Ani Válek neměl při volbě protikandidáta. Czernin už před začátkem sněmu pro Radiožurnál uvedl, že svou aktuální stranickou funkci už obhajovat neplánuje. Více se chce věnovat své senátorské práci.
„To jsou dvě velmi náročné funkce, které se nedají slučovat, a já jsem zvyklý dělat věci naplno. Takže první místopředsedou strany už nebudu, ale budu se ucházet o to, abych zůstal řadovým místopředsedou,“ popsal Czernin.
Nominace získal také předseda poslaneckého klubu TOP 09 Jan Jakob. I ten se ale své kandidatury vzdal a podpořil na post prvního místopředsedy právě ministra zdravotnictví Vlastimila Válka.
Jakob ani Pospíšil neuspěli
Jak Czernin, tak i Jakob naopak projevili zájem o nižší stranické funkce. Oba chtěli být řadovými místopředsedy. Zabodovat se ale podařilo jen senátorovi Czerninovi. Jakob naopak neuspěl ani ve třetím kole volby a to společně s dalším vlivným kandidátem – bývalým předsedou strany Jiřím Pospíšilem. A proto se kandidatury do vedení strany vzdal.
Post řadového místopředsedy se naopak podařilo obhájit místopředsedovi poslaneckého klubu TOP 09 Michalu Kučerovi a jedno místo ve vedení strany získal i poslanec Matěj Ondřej Havel.
O poslední místo se utkali ve čtvrtém kole kromě europoslance Pospíšila také poslanci Martina Ochodnická a Marek Ženíšek. A vyhrála poslankyně Ochodnická, která původně podporovala na místopředsednický post poslance Ondřeje Koláře, který se však po prvním kole kandidatury vzdal. Získala 104 hlasů, Pospíšila volilo 54 delegátů a Ženíška, který se sněmu osobně neúčastnil, jen 12 delegátů.
Poslankyně po opakované volbě straně vyčetla, že neumí prodat své lidi a zdůraznit kvality svých zástupců v Parlamentu. „Naše politika není čitelná a srozumitelná k těm, ke kterým se každý víkend na venkov vracím,“ řekla.
Vedle kompletního předsednictva sněm měl na programu ještě volbu výkonného výboru strany, který třeba navrhuje kandidáty do voleb, a také nové ustavení smírčího výboru a celostátní revizní komise.
Sobotní volební sněm je pro TOP 09 osmým v řadě. Strana vznikla v červnu 2009 z iniciativy někdejšího předsedy KDU-ČSL Miroslava Kalouska. Jejím čestným předsedou je Karel Schwarzenberg.