Poslanci opět řeší manželství homosexuálů. Návrh na jeho uzákonění je ve sněmovně tři roky
Sněmovna ve čtvrtek pokračuje úvodní debatou o navrhovaném uzákonění manželství homosexuálů. Zatím vystupují na mimořádné schůzi kritici této snahy, podle zastánců jsou pozice dané. Ve hře je také ústavní zakotvení ochrany manželství jako svazku muže a ženy. Debatu o předlohách, jež se týkají manželství, zahájila sněmovna před třemi lety. Pak se k diskusi vrátila předloni v březnu. Následné snahy o pokračování projednávání novel nebyly úspěšné.
Předseda sněmovního ústavně-právního výboru Marek Benda z ODS podotkl, že je známo, že žádný z návrhů nemá ve sněmovně většinu. Proto se předlohy podle něho neprojednávaly. „Teď si tady hrajeme na nějakou kulturní válku,“ řekl Benda, který s manželstvím párů stejného pohlaví nesouhlasí.
Ústavní soud: Justice nesmí uznat zahraniční osvojení dítěte homosexuálním párem
Číst článek
Předseda SPD Tomio Okamura uvedl, že hnutí nemá nic proti registrovanému partnerství ani proti homosexuálům. „Ale manželství je prostě svazek muže a ženy,“ řekl. Záležitost podle něho rozděluje společnost a jde o „spor mezi zdravým rozumem a pseudoliberálním nihilismem“.
O totální destrukci pojmu manželství mluvila v souvislosti se snahou uzákonit homosexuální svazky nezařazená Ivana Nevludová, podle ní je požaduje hrstka hlasitých aktivistů. „Chceme nadále mluvit o matce a otci, nebo o rodiči číslo 1 a číslo 2?“ tázala se.
„Stavíme se na stranu stabilní rodiny definované jako táta, máma a děti,“ uvedl hlavní autor navrhované ústavní ochrany manželství jako svazku muže a ženy Marek Výborný z KDU-ČSL. Manželství není podle něho právem a jeho účelem není ošetřit vztah dvou lidí, kteří se mají rádi. „Nevedeme debatu o právu menšin, vedeme debatu o hodnotách,“ dodal.
V zahraničí ruší přísná omezení pro darování krve homosexuály, české zdravotnictví o změně neuvažuje
Číst článek
„Opakujete znovu a znovu projevy od začátku,“ komentovala diskusi podporovatelka manželství stejnopohlavních párů Barbora Kořanová z ANO. Podle Jiřího Dolejše z KSČM už bylo debat dost. „Pozice jsou prostě dané, a pokud se neposuneme, tak to vypadá, že tečku za návrhem někdo nechce udělat,“ míní. Podotkl, že času je do konce volebního období málo.
Obě předlohy čelí návrhům na zamítnutí už v prvním čtení. Pokud by je sněmovna propustila do výborů, Výborný chce, aby měly na projednání novel delší než běžnou dvouměsíční lhůtu.
Zahájení schůze zbrzdila absence členů vlády. Musela být kvůli tomu asi na 20 minut přerušena. Pro návrh programu schůze hlasovalo 71 z 94 přítomných poslanců. Schůze je v tomto volebním období 100. v pořadí. V minulém volebním období se poslanci sešli na 61 schůzích.