LN: Rodiče těžce nemocných dětí osvobozeni od poplatků ve zdravotnictví

Rodiče dětí, které kvůli vážné nemoci vyžadují soustavnou specializovanou lékařskou péči, se nemusejí bát nově zaváděných poplatků. Jak zjistily Lidové noviny, počítá s tím novela zákona o zdravotním pojištění. Hospodářské noviny píší o tom, že Všeobecná zdravotní pojišťovna je bez dluhů. Většina středních škol je podle průzkumu Unie školských asociací pro odklad reformy maturit, která má začít v příštím roce, informuje Mladá fronta Dnes. Právo se věnuje případu okradení člena posádky vozu rychlé záchranné služby, který právě zachraňoval lidský život.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk

domácí tisk | Foto: Marián Vojtek

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek vyhověl dalším námitkám oponentů a z navrhovaných regulačních poplatků plošně vyčlenil po nejmenších dětech a nejchudších lidech i těžce nemocné děti. Uvádějí to Lidové noviny.

Nově udělená výjimka z novely zákona o veřejném zdravotním pojištění se týká například dětí s onkologickými chorobami, vývojovými vadami nebo roztroušenou sklerózou. Jde o nemoci, které vyžadují takzvanou dispenzární péči - tedy neustálý preventivní nebo léčebný lékařský dohled.

Pokud lékaři děti do této kategorie zařadí, nebudou za ně rodiče platit 30 korun za návštěvu ordinace a recepty ani 60 korun za den hospitalizace nebo 90 korun za využití pohotovosti. Původně byly z poplatků vyčleněny jen děti do tří let.

Ministerstvo zdravotnictví chce vyhlášku o dispenzární péči také v dohledné době změnit. Podle mluvčího resortu Tomáše Cikrta je stará už deset let a přestává vyhovovat modernímu vývoji medicíny.

Všeobecná zdravotní pojišťovna je podle Hospodářských novin bez dluhů. Deník s odvoláním na výroční zprávu VZP za rok 2006 píše, že své loňské hospodaření skončila pojišťovna se ztrátou 2,5 miliardy korun. Podle ředitele VZP Pavla Horáka ale už letos splatili i tyto dluhy.

Ještě na konci roku 2005 přitom dlužila VZP svým dodavatelům 10,5 miliardy korun. Důvodů, proč má Všeobecná zdravotní pojišťovna přesně rok od konce nucené správy překvapivě dobré výsledky, je podle listu hned několik.

Předně stát loni zvýšil platbu za státní pojištěnce - tedy za děti, důchodce nebo nezaměstnané - o 23 procent. To VZP přineslo šest miliard korun navíc. Další 3,5 miliardy získala VZP tím, že loni se vybrané pojistné nerozdělovalo mezi pojišťovny podle toho, jaké má pojištěnce, ale jen podle jejich počtu.

České ekonomice se navíc mimořádně daří, ubývá nezaměstnaných a rostou mzdy - lidé tak zaplatili zdravotním pojišťovnám víc, než se čekalo. A svou roli sehrály i vyhlášky exministra zdravotnictví Davida Ratha z prvního pololetí minulého roku, které donutily lékaře i nemocnice šetřit.

Mladá fronta Dnes získala výsledky bleskového průzkumu, který provedla Unie školských asociací. Dotazy adresované středním školám zněly jasně:

Zdají se vám státní maturity dostatečně připravené a jste pro jejich spuštění v příštím roce? Elektronickou poštou bylo osloveno všech 1324 gymnázií, středních odborných škol a středních odborných učilišť s maturitními obory. Ve třídenní lhůtě odpovědělo 56 procent škol. A jak průzkum dopadl?

Většina oslovených škol se shodla na tom, že reforma maturitní zkoušky je nepřipravená do té míry, že se zákonný termín jejího zahájení - rok 2008 - nedá stihnout. Pouhých 9 % škol soudí, že reforma maturit je připravená nebo že nedostatky jsou jen drobné a je možné je odstranit do termínu spuštění. Pro odklad se vyslovilo 92 procent škol. 87 % z nich zároveň s odkladem spojuje změnu uzákoněného modelu "nové" maturity.

O peněženku, platební karty a všechny doklady okradl neznámý zloděj člena posádky vozu rychlé záchranné služby, který právě zachraňoval lidský život, píše deník Právo. Záchranáři vyjeli k ženě v bezvědomí na sídliště v Ostravě-Dubině. Hned po příjezdu ji začali oživovat.

Právě toho zneužil neznámý lapka a z přední části sanitky ukradl záchranáři bundu, ve které měl všechny věci. Podle šéfa moravskoslezské záchranné služby Romana Gřegoře se sanitky zamykají, pokud jdou záchranáři do bytu. Tentokrát ale pomáhali přímo na ulici, v bezprostřední blízkosti auta. S podobným zážitkem se dosud nesetkali.

Renáta Prátová, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme