Libanonec Alí Fajád zadržovaný v Česku údajně pracoval pro tamní vojenské zpravodajce
Kauza pěti pohřešovaných Čechů v Libanonu se zamotává. Reportérům Radiožurnálu se podařilo zjistit, že Libanonec zadržovaný v Česku Alí Fajád údajně pracoval pro tamní vojenskou tajnou službu.
Fajádovo jméno je v poslední době spojováno s případem zmizelých Čechů. V jižní části údolí Bikáa se totiž spolu s pěti Čechy ztratil Fajádův bratranec. Zmizel i Fajádův advokát Jan Š. Spekuluje se, že šlo o únos. Kdo za ním stojí, se ale zatím neví.
Na případu naši reportéři spolupracují s libanonským deníkem Daily Star.
Libanonec Alí Fajád zadržovaný v Česku údajně pracoval pro tamní vojenské zpravodajce. Případ sleduje reportér Radiožurnálu Janek Kroupa
Radiožurnál získal dopis, ve kterém libanonští zpravodajci přiznávají, že pro ně Fajád pracoval.
Do Prahy dokument přišel v době, kdy se vyjednávalo o možném vydání Libanonce s ukrajinským občanstvím do Spojených států. Tam mu kvůli podpoře terorismu hrozí doživotí.
Předseda Městského soudu v Praze Libor Vávra potvrdil, že Libanonci při řízení o vydání Fajáda tímto skutečně argumentovali.
„Ano, takový dopis cestou libanonské ambasády k soudu přišel. Fajád podle něj byl spolupracovníkem jejich tajné služby,“ potvrzuje předseda pražského městského soudu Libor Vávra.
Úřady začaly pátrat po Češích, kteří se před necelými 14 dny ztratili v Libanonu
Číst článek
Podle bývalého náčelníka Vojenské zpravodajské služby Andora Šándora je nepravděpodobné, že by si Libanonci Fajádovo angažmá pro tajnou službu vymysleli.
„Když se k tomuto kroku služba rozhodla, nepochybně ukazuje zájem na tom člověku. Každá správná zpravodajská služba se snaží lidi, kteří pro ni pracují, chránit. To patří k dobrému mravu v rámci zpravodajské služby,“ říká Šándor.
Fajáda loni zatkla česká policie v Praze. Spolu se dvěma dalšími muži čelí podezření z teroristických aktivit a obchodu s drogami. Podle amerických úřadů Fajád, Faouzi Jaber (podle zpráv OSN dřívější společník jiného velmi známého obchodníka se zbraněmi Viktora Bouta, pozn. red.) a Chálid Marabi chtěli prodat zbraně a kokain americkým agentům.
Libanonskému státu na Alí Fajádovi velmi záleželo, říká investigativní redaktor Radiožurnálu Janek Kroupa
Američané předstírali, že jsou členy kolumbijské teroristické organizace FARC. Všichni zadržení obvinění popírají a označují je za vykonstruovaná. V současné době jsou v české vazbě. Čekají, jak české soudy rozhodnou o jejich vydání do Spojených států.
Jakou má souvislost případ Fajáda a zmizelých Čechů, teď vyšetřuje libanonská i česká policie.
Příbuzní Alího Fajáda ovšem jakoukoliv spojitost s případem zmizelých Čechů odmítají. Fajádův synovec upozornil deník Daily Star, že tyto mediální spekulace rodinu poškozují.