Lhůta na odstranění závad letadel CASA dnes končí

Dnešním dnem končí lhůta pro odstranění závad na čtyřech dopravních letounech CASA. Letouny jsou ale stále poruchové. Mnisterstvo obrany zvažuje své možnosti - buďto požadovat po španělském výrobci penále, nebo od smlouvy úplně odstoupit.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

CASA v letu - bude přepravovat koně do Mongolska

CASA v letu - bude přepravovat koně do Mongolska | Foto: Armáda ČR

„Smlouva dává ministerstvu obrany možnost uplatnit smluvní pokutu za každý den, ve kterém bude dodavatel v prodlení s tímto systémem," řekl České televizi mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

"Armáda České republiky potřebuje transportní letouny a v tuto chvíli nemáme za letouny CASA adekvátní náhradu,“dodal Pejšek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Lhůta na odstranění závad letadel CASA dnes končí.mp3

Vojenský analytik Lukáš Visinger předpokládá, že se armáda nejprve bude snažit vyjednávat o penále a vypovězení smlouvy je z právního hlediska až krajní možností.

"Čistě z vojenského hlediska je zde otázka, jestli tyto vojenské letouny C-295M jsou pořád skutečně vhodné a jestli by tohle nebyla příležitost, jak se ze smlouvy rozumným a kulantním způsobem vyvázat,“ říká Visinger.

„Pokud by se ukázalo, že jsou závady opravdu tak zásadní, že znemožňují praktické využití letounů, tak by armáda mohla prohlásit, že je v daném stavu využít a převzít nemůže," podotýká Lukáš Visinger.

Kritika NATO

O letounech CASA se by mohlo rozhodovat i pod vlivem výtky generálního tajemníka NATO, který poslal českému premiérovi Petru Nečasovi dopis, ve kterém kritizoval zmenšující se výdaje České republiky na armádu.

„Tento dopis bude mít na armádu efekt spíše v širším měřítku z toho důvodu, že naznačuje českým politikům, že škrty v armádě se už dostaly na hranici únosnosti a letouny CASA jsou jen jedním dílkem celé skládačky,“ vysvětluje vojenský analytik.

„Ukazuje se, že v minulosti se tu nakupovaly zbraně za nevyhovující ceny, neprůhledným a dost chaotickým způsobem a tohle se musí zásadně změnít, abychom mohli dodržovat závazky vůči alianci,“ dodává Visinger.

Letos se objevilo už několik problémů spojených s těmito letouny. V únoru byl pak jejich provoz dočasně zastaven poté, co se jeden za strojů při manévru během letu propadl o několik desítek metrů.

Alžběta Rákosová, Anna Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme