Obrana zrušila tendr na nová auta pro výsadkáře, doporučila jí to armáda
Ministerstvo obrany zrušilo zakázku na nová lehká útočná vozidla pro 43. výsadkový pluk, serveru iROZHLAS.cz a Radiožurnálu to potvrdila Milena Marešová z Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Ten již na konci července tendr pozastavil kvůli námitkám, které k němu vznesly dvě firmy. Shodit nákup ze stolu ministerstvu doporučila armáda kvůli ceně i „změnám operačních požadavků armády souvisejících s vývojem současného bezpečnostního prostředí“.
Nákup nových lehkých útočných vozidel pro výsadkáře se zase o něco oddaluje. Ministerstvo obrany, které tendr na nákup 159 nových aut letos na jaře vypsalo, ho na základě doručení armády 7. září, tedy minulý čtvrtek, samo zrušilo.
Serveru iROZHLAS.cz a Radiožurnálu to potvrdila mluvčí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Milena Marešová a mluvčí armádního generálního štábu plukovnice Magdalena Dvořáková. Jako první na ukončení zakázky upozornil server Novinky.cz.
Antimonopolní úřad pozastavil nákup aut pro výsadkáře, přezkoumá zadání zakázky
Číst článek
„Armáda České republiky doporučila zadavateli, kterým je sekce vyzbrojování a akvizic ministerstva obrany, na základě průběhu zakázky ji zrušit z důvodů výrazného nárůstu ceny oproti naplánovaným finančním prostředkům a také změny operačních požadavků armády související s vývojem současného bezpečnostního prostředí a nových zkušeností ze soudobých konfliktů,“ napsala serveru iROZHLAS.cz Dvořáková.
Zrušení veřejné soutěže předcházelo jeho pozastavení právě antimonopolním úřadem, jak informoval iROZHLAS.cz na konci července.
K tomu úřad přistoupil kvůli podání námitek dvěma zbrojařskými společnostmi LPP, s. r. o., a Colt CZ Defence Solutions. Obě si u něj na začátku června stěžovaly na postup zadavatele, tedy ministerstva obrany.
Antimonopolní úřad pak vydal předběžné opatření, ve kterém zakázal ministerstvu obrany uzavřít smlouvu s vítězem tendru. Nyní se již dál zakázkou zabývat nebude.
„Úřad zastavil správní řízení ve věci veřejné zakázky ministerstva obrany na nákup lehkých útočných vozidel, neboť zadavatel zrušil zadávací řízení,“ napsala serveru iROZHLAS.cz a Radiožurnálu Marešová z ÚOHS.
Česko příští rok předá vedení mise NATO na Slovensku Španělům. ‚Nikam ale neodcházíme,‘ ujišťuje Řehka
Číst článek
Armádu teď čeká znovu promyslet, co by nová auta pro výsadkáře měla umět.
„Na základě výše uvedených poznatků bude ze strany armády zahájena příprava nové specifikace veřejné zakázky na budoucí pořízení lehkých útočných vozidel, včetně změny požadavků na integraci zbraňových systémů,“ doplnila Dvořáková.
Zastaralá vozidla i zbraně
Vojáci 43. výsadkového pluku, který vznikl původně z výsadkového praporu v roce 2020, v současnosti používají vozidla Land Rover Defender 130 Kajman, která dostali v roce 2009.
Ta jsou zastaralá, nemají dostatečnou balistickou ochranu, součástí jsou navíc ještě sovětské zbraně.
Čím kajmany nahradit, se začalo řešit už v roce 2018. O dva roky později ministerstvo provedlo průzkum trhu, do kterého se přihlásilo 12 zájemců se 14 nabídkami.
V roce 2021 ministerstvo odhadovalo, že hodnota zakázky bude 5,6 miliardy korun.